https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/film-chlupaty-nos-vyzyva-cinany-k-boji-proti-smogu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Film Chlupatý nos vyzývá Číňany k boji proti smogu Video

2.3.2016 10:17 | PEKING (ČTK)
Jako země lidí s dlouhatánskými chlupy trčícími z nosu, které se jim vyvinuly k filtrování extrémně znečištěného vzduchu, tak je prezentována Čína budoucnosti v krátkém filmu, jenž vyzývá řadové Číňany k boji proti smogu. Pokud vy nezměníte své chování, smog změní vás, varuje snímek ekologické organizace WildAid.
 

"Chtěli jsme najít humorný způsob, jak hovořit o velmi vážném problému, kterému čelíme," řekla představitelka organizace May Mei zpravodajskému BBC News. Podle organizace by neměli Číňané žijící ve městech čekat na to, až vláda problémy vyřeší, ale měli by začít sami jednat.

May Mei připomněla, že 35 procent znečištění ovzduší v Pekingu pochází z výfukových plynů automobilů. Takže kdyby místní obyvatelé více jezdili na kole a chodili pěšky, znamenalo by to velký rozdíl, uvedla.

Ve filmu Chlupatý nos vystupují moderní Číňané, a také jeden pes, s důmyslně upravenými nosními chlupy, kteří jdou za svými každodenními povinnostmi či se ve volném čase baví "v dusivém vzduchu a nekonečném smogu". Chlupy z nosu ční malému batoleti v kočárku, milencům na schůzce či dívce skákající přes švihadlo. Mladá cestující v metru má nosní chlupy odbarvené na blond a spletené do úhledných copánků.

"Takový je pro ně život," říká se ve filmu. Jeden muž se ale rozhodne, že se "slepě nepodřídí" a chlupy si oholí, aby mohl volně dýchat. "Protože mi to připomíná, že nebe kdysi bývalo modré," vysvětluje.

"Spousta lidí si stěžuje na znečištění v Pekingu a v Šanghaji, ale nikdo vlastně neví, co pro to může udělat. Chceme ukázat, že změna není složitá a že by k ní měli přispět všichni," podotkla May Mei.

Cílovou skupinou kampaně je převážně mladá generace Číňanů, která používá internet, protože jsou to právě tito lidé, "kteří jsou ochotni věci měnit a přijímat nové myšlenky".

Čína, která je závislá na tepelných elektrárnách, vypouští nejvíce skleníkových plynů na světě. Míra znečištění ovzduší ve velkých čínských městech pravidelně přesahuje hodnoty, které Světová zdravotnická organizace považuje za nebezpečné pro lidské zdraví. Podle zprávy zveřejněné loni v časopise Nature zemře v Číně na choroby spojené se znečištěním ovzduší každoročně 1,3 milionu lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist