https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/filmari-mohou-prihlasovat-snimky-do-festivalove-souteze-ekofilm
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Filmaři mohou přihlašovat snímky do 50. ročníku festivalu Ekofilm

2.2.2024 16:20 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Filmaři mohou počínaje dneškem přihlašovat snímky do 50. ročníku festivalu filmů o přírodě Ekofilm, čas mají do konce května. Festival se v Brně uskuteční na začátku října. Loni na podzim získal hlavní cenu festivalu snímek věnovaný nelegálnímu rybolovu v západoafrických vodách.
 

"Už půl století představuje Ekofilm české i mezinárodní veřejnosti špičkové světové filmy zaměřené na ochranu a pochopení přírody. Neznám na světě žádný jiný festival o přírodě, který by měl tak dlouhou tradici, a věřím, že právě letošní přehlídka bude výjimečnou oslavou jubilea," uvedl prezident festivalu Ladislav Miko.

Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. "Formát středometrážních filmů a jednotlivých dílů televizních dokumentárních sérií, které se zabývají environmentálními tématy, nesmí na Ekofilmu chybět. Právě v kratších formátech filmaři nejčastěji zpracovávají mezioborová setkání s ekologií. Sekce nabídne divákům environmentální témata viděna z pohledu ekonomie, sociologie, architektury či filosofie," uvedla dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová.

Ani letos nechybí jedno hlavní téma, kolem kterého se budou točit hlavně diskuze a doprovodný program. "Chceme se v letošním jubilejním 50. ročníku více zaměřit na téma konfliktů a jejich dopadů na životní prostředí. Nejde přitom jen o válečné konflikty, ale i o střety ve společnosti, na které v konečném důsledku doplácí hlavně příroda. Věnovat se ale také chceme tomu, jakým způsobem dokážeme krajině vrátit nový život," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), jehož resort má organizaci festivalu na starosti.

Do loňského 49. ročníku přihlásili tvůrci 142 filmů z 36 zemí, z nich 25 nejatraktivnějších se utkalo o festivalové ceny. Hlavním tématem byla voda. Hlavní cenu festivalu získal snímek věnovaný nelegálnímu rybolovu v západoafrických vodách. Pod názvem Nájezd na Atlantik jej natočil francouzský režisér Nicolas Van Ingen. V dalších kategoriích uspěl například krátký snímek o světluškách nebo dokument o boji za záchranu jeskyně ve Vietnamu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist