https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-ave-cz-chce-znovu-prosadit-zprovozneni-spalovny-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma AVE CZ chce znovu prosadit zprovoznění spalovny v Rybitví

20.2.2020 00:18 | PARDUBICE (ČTK)
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se znovu snaží získat kladné stanovisko EIA na modernizaci odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. / Ilustrační foto
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se znovu snaží získat kladné stanovisko EIA na modernizaci odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se znovu snaží získat kladné stanovisko EIA na modernizaci odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20.000 tun nově také 15.800 tun, zjistili novináři z dokumentace zveřejněné v informačním systému EIA. Předchozí negativní stanovisko vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010, platnost základního dokumentu, který posuzuje vliv staveb na životní prostředí, již vypršela.
 

Mimo provoz je spalovna od roku 2004, protože nesplňovala emisní limity. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství ji v roce 2006 odkoupila od chemičky Aliachem, dnes Synthesia. Plánovala, že zařízení zmodernizuje a znovu zprovozní. S obnovením činnosti ale nesouhlasila veřejnost, pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50.000 lidí.

Kvůli vypořádání požadavku ministerstva životního prostředí na doplnění varianty s nižší kapacitou spalovny se investor rozhodl provozovat zařízení po dobu 6000 hodin za rok. Tento rozsah byl stanoven v původních rozhodnutích týkajících se výstavby a provozu spalovny společnosti Aliachem. "Tedy lze počítat s ročním prosazením odpadu ve výši 15.800 tun jako s další variantou," stojí v dokumentaci. Zařízení umožní spalovat pevné, kapalné a pastovité odpady a odstředěný čistírenský kal, je určeno pro zpracování všech průmyslových odpadů včetně odpadů s obsahem chlóru, síry a stabilních organických látek.

Obec Rybitví se v minulosti snažila lokalitu se spalovnou určit v územním plánu pro jiné účely. Nejvyšší správní soud ale v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Obec proto připravuje novou změnu dokumentu, zatím je ve fázi připomínkování, uskuteční se i veřejné projednání. Zprovoznění spalovny se Rybitví stále brání. "Snažíme se zase postavit územní plán tak, aby tam spalovna nemohla být," řekla starostka Eva Šmeralová. Počítá i s tím, že věc znovu skončí u soudu.

Pardubice se společností AVE CZ v minulosti vyjednávaly o odkoupení spalovny, aby ji definitivně zlikvidovaly. Zastupitelé města však dvakrát odmítli dát za spalovnu 35 milionů korun, zhruba stejnou částku by stálo její odstranění a sanace území.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist