https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-ave-cz-nema-platne-stanovisko-eia-na-spalovnu-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma AVE CZ nemá platné stanovisko EIA na spalovnu v Rybitví

18.4.2019 00:10 | PARDUBICE (ČTK)
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství nemá platné stanovisko EIA na modernizaci spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. / Ilustrační foto
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství nemá platné stanovisko EIA na modernizaci spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství nemá platné stanovisko EIA na modernizaci spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. Platnost základního dokumentu, který posuzuje vliv staveb na životní prostředí již vypršela a firma si o prodloužení nepožádala, řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Negativní stanovisko vydalo ministerstvo v roce 2010, AVE CZ se neúspěšně snaží zprovoznit odstavené zařízení od roku 2006.
 

"V tuto chvíli žádné stanovisko v platnosti není. Pokud by společnost chtěla v projektu pokračovat, musela by předložit do procesu EIA novou dokumentaci a začít znovu," uvedla Roubíčková.

Mimo provoz je spalovna od roku 2004, protože nesplňovala limity. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství ji odkoupila od chemičky Synthesia. Plánovala spalovnu modernizovat a znovu zprovoznit. Spalovna by měla podle firmy spalovat až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně. S obnovením činnosti zařízení ale nesouhlasí veřejnost, pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50.000 lidí.

"Budeme monitorovat jakoukoliv aktivitu kolem žádosti o spalovnu, abychom se na ni včas připravili a podali za město Pardubice odpor," řekl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO). Magistrát chce také sledovat řízení při změně územního plánu obce Rybitví, která chtěla lokalitu se spalovnou určit pro jiné účely. Nejvyšší správní soud ale v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. "Budeme s obcí Rybitví spolupracovat, abychom projekt spalovny blokovali," dodal Charvát.

Pardubice se společností AVE CZ v minulosti vyjednávaly o odkoupení spalovny, aby ji definitivně zlikvidovaly. Zastupitelé města však dvakrát odmítli dát za spalovnu 35 milionů korun. Letos v lednu schválili záměr, aby spolu s dalšími obcemi vznikla společnost, která bude zajišťovat činnosti v oblasti odpadového hospodářství bez spalování v pardubickém regionu. Mělo by se tak dít na území současné spalovny poté, co ho samospráva případně získá.

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství situaci příliš nekomentuje. "Naše stanovisko se nezměnilo. Pokračujeme v legislativních krocích vedoucích k modernizaci a zprovoznění spalovny," sdělila bez bližších podrobností mluvčí firmy Pavla Ivácková.

Podle vedoucího odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslava Míči existuje několik variant, jak může firma postupovat. Může požádat o nové, nyní již závazné stanovisko EIA, a to buď na projekt s původními parametry, nebo na upravený. Změnit by mohla kapacitu zařízení či použitou technologii. V každém případě se ale bez stanoviska EIA neobejde. Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který projednával žádost společnosti o vydání integrovaného povolení na modernizaci odstavené spalovny, řízení přerušil do 30. dubna 2021, jedním z požadovaných podkladů je právě stanovisko EIA, řekl Míča.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist