https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-contipro-dostala-pokutu-za-znecisteni-povrchovych-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma Contipro dostala pokutu za znečištění povrchových vod

28.5.2020 00:18 | DOLNÍ DOBROUČ (ČTK)
Znečištěné povrchové vody kontaminovaly potok Dobroučka a řeku Tichá Orlice.
Znečištěné povrchové vody kontaminovaly potok Dobroučka a řeku Tichá Orlice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.cizp.cz
Společnost Contipro z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku dostala pokutu 100.000 korun kvůli porušení zákona o vodách. Znečistila meliorační kanál závadnými látkami. Rozhodnutí je pravomocné, uvedla Česká inspekce životního prostředí v tiskové zprávě. Zástupce firmy řekl, že šlo o havárii.
 

Contipro vyrábí a vyvíjí biotechnologické produkty pro farmaceutický průmysl. Znečištěné povrchové vody kontaminovaly potok Dobroučka a řeku Tichá Orlice. Kontrolu inspektoři provedli loni v srpnu. Firma se proti pokutě neodvolala.

"Voda v melioračním kanálu zapáchala, byla zabarvena došeda a obsahovala vrstvu usazenin a slizů. Takto znečištěná odtékala do potoku Dobroučka a poté do řeky Tichá Orlice," uvedl ředitel oblastního inspektorátu v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Vodu pokrývala bílá vrstva perlitu, který se používá k filtraci kyseliny hyaluronové využívané v kosmetice i medicíně. Analýza vzorku prokázala výrazné převýšení povolených hodnot přípustného znečištění povrchových vod.

"Nesmí být (perlit) sypán do povrchových vod. Naopak má být shromážděn v kontejneru a odvezen jako odpad na skládku. Je nutné dodat, že firma už provedla účinná opatření tak, aby se tato událost nemohla opakovat. Zjištěná znečištění naštěstí výrazně nepoškodila život v dotčených povrchových vodách," dodal Trávníček.

Vedoucí marketingu společnosti Contipro Ondřej Jireš uvedl, že únik látky byl důsledkem havárie. Perlit unikl do kanálu a odtud do meliorační strouhy v areálu firmy. Perlit je inertní a netoxický. Jde o látku, kterou lidé používají pro kypření zeleninových záhonů, řekl Jireš.

"Po nálezu jsme učinili opatření, která by měla zajistit, aby se tato událost již nemohla opakovat. Vyměřenou pokutu jsme zaplatili a proti rozhodnutí se neodvolali, protože svoji chybu uznáváme. Uvědomujeme si, že perlit do povrchových vod nepatří," uvedl Jireš.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist