https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-jez-nezakonne-kacela-v-beskydech-holiny-nezalesnila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma, jež nezákonně kácela v Beskydech, holiny nezalesnila

26.6.2018 00:10 | OSTRAVA (ČTK)
Inspektoři ostravské pobočky ČIŽP loni provedli 1705 kontrol, o 75 více než v roce 2016. Uložili 284 pokut dohromady za víc než 11 milionů korun.  / ilustrační foto
Inspektoři ostravské pobočky ČIŽP loni provedli 1705 kontrol, o 75 více než v roce 2016. Uložili 284 pokut dohromady za víc než 11 milionů korun. / ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Společnost Capital group Service, která podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v beskydské Dolní Lomné kvůli sjezdovce před lety nezákonně vykácela 1,5 hektaru lesa, dosud nezaplatila udělenou pokutu ve výši 3,2 milionu korun. Včera to řekl ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Karel Kozubek. Firma podle něj ani nezačala se zalesňováním vzniklých holin. Učinit tak měla do konce loňského roku. Spor trvá už několik let a nyní ho řeší soud.
 

"Společnost se v souvislosti s pokutou obrátila na soud. Uhrazena tedy není," řekl Kozubek. Inspektoři rozsáhlé a podle ČIŽP nezákonné kácení lesa, klučení pařezů a odstraňování půdy v ochranném pásmu CHKO Beskydy odhalili v roce 2012. Firma, po jejímž jednateli Radomíru Prusovi policie několik let pátrala kvůli podezření z dotačních podvodů, se bránila tím, že kácela les napadený kůrovcem. "Je to normální kůrovcová těžba, kterou jsem naopak povinen dělat," řekl Prus v únoru 2013.

Pokutu ve výši 3,2 milionu korun inspekce uložila předloni. Podle Kozubka měla firma povinnost začít se zalesňováním holiny. Několikrát už ale požádala o odklad.

Inspektoři ostravské pobočky ČIŽP loni provedli 1705 kontrol, o 75 více než v roce 2016. Uložili 284 pokut dohromady za víc než 11 milionů korun. Nejvyšší pokutu - 1,9 milionu korun - podle Kozubka ve splátkách platí bruntálský podnikatel Jiří Čížek. Podle inspekce se řádně nestaral o mladý les. Neochránil stromky před zvěří, a ta velkou část vysazených dřevin zničila.

Oproti roku 2016 počet udělených pokut klesl. Vyšší ale byla celková suma. "V roce 2016 jsme udělili 315 pokut v souhrnné výši přesahující 10 milionů korun," uvedl ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Kozubek.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist