https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-ma-lesum-cr-zaplatit-za-spatne-vycisteni-lesa-u-breclavi-od-stare-munice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma má Lesům ČR zaplatit za špatné vyčištění lesa u Břeclavi od staré munice

14.12.2020 11:38 | BRNO (ČTK)
Munici po Bořím lese rozmetal na konci 2. světové války výbuch továrny Muna.
Munici po Bořím lese rozmetal na konci 2. světové války výbuch továrny Muna.
Foto | RomanM82 / Wikimedia Commons
Firma MPK net by měla státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) zaplatit za špatné vyčištění Bořího lesa u Břeclavi od munice. Nepravomocně o tom rozhodl Okresní soud v Hradci Králové. Právní zástupce MPK net ČTK řekl, že s verdiktem nesouhlasí, předpokládá odvolání ke krajskému soudu. Munici po lese rozmetal na konci 2. světové války výbuch továrny Muna. LČR les postupně od munice čistí a zakázky za miliony na to dávají specializovaným firmám.
 

Spor o kvalitu prací se týká čtvrté etapy asanace Bořího lesa, kterou dělala MPK net. Lesy ČR loni nechaly v namátkově vybraných místech udělat dva kontrolní průzkumy, zda na vyčištěném území nějaká munice po firmě nezůstala. "Bylo nalezeno několik kusů munice. Firmě MPK net, která území asanovala, jsme tedy vypověděli v průběhu šesté etapy smlouvu a uplatnili jsme slevu z ceny díla," řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.

Slevu z díla si Lesy ČR částečně započetly tím, že firmě MPK net neuhradily dvě faktury za práce v celkové výši 425.147 korun. MPK net pak Lesy ČR zažalovala s návrhem, aby jí Lesy ČR faktury zaplatily. Tento návrh soud dnes zamítl. Vyhověl ale požadavku Lesů ČR, aby MPK net podniku zaplatila do požadované celkové slevy ještě dalších 46.753 korun.

Podle soudu si Lesy ČR své nároky účtovaly oprávněně. Lesy ČR uplatněnou slevu z díla soud posoudil jako smluvní pokutu.

Lesy ČR se domáhaly i toho, aby jim MPK net zaplatila 111.490 Kč za náklady, které měl státní podnik s kontrolním pyrotechnickým průzkumem. Tento návrh Lesů ČR soud zamítl. Pro případné odvolání v této věci si LČR nechaly lhůtu. Žádné ze stran sporu soud nepřiznal úhradu nákladů řízení.

Právní zástupce MPK net Pavel Kavínek u soudu uvedl, že z asanovaných ploch byla munice řádně odstraněna. Pozastavil se nad tím, že kontrolní průzkum byl proveden až po několika měsících od předání vyčištěných ploch Lesům ČR. Zpochybnil i metody průzkumu. "Bylo to (od předání) volně přístupné, munice tam mohla být zanesena kýmkoliv. Je to oblíbené místo hledačů pokladů s minohledačkami," řekl. Zanesení munice mohlo podle něj být i součástí konkurenčního boje mezi firmami, které les čistí.

Zástupce LČR Petr Kroupa u soudu uvedl, že kontrola asanovaných ploch byla objektivní a postup správný. Nikdo kromě vedoucího polesí podle něj nevěděl, jaké plochy se budou kontrolovat.

Kontrolní průzkum dělali specialisté z Vojenských lesů a statků ČR. Dva z nich jako svědci u soudu uvedli, že nezaznamenali, že by munice nalezená na údajně vyčištěných plochách byla do země vložena dodatečně. Na jejich svědectví odkázal soud s tím, že kontrolu provedli erudovaně a nezávisle.

Od letošního dubna trvá sedmá etapa asanace na téměř 33 hektarech, kterou dělá společnost Zámecký lihovar Domoradice. Dosud vyčistila přes 14 hektarů. Část z nedokončené šesté etapy byla zahrnuta do sedmé etapy. Podle obchodního rejstříku je vlastníkem Zámeckého lihovaru Domoradice i společnosti MPK net firma PLKM Group z Domoradic u Vysokého Mýta.

V Bořím lese měli továrnu Muna za druhé světové války nacisté. Při osvobozování ji sovětská armáda zlikvidovala a vyhodila ji do povětří.

Po výbuchu bylo municí zasaženo asi 750 hektarů lesa. Odborníci v minulosti vyčistili 250 hektarů, od roku 2015 se v etapách čistí zbytek. Celkem by mělo vyčištění lesa přijít na 50 milionů korun, je rozčleněno na deset etap a hotovo by mělo být v roce 2023.


reklama

 
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist