https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-retex-vyvinula-ze-starych-mikin-material-pro-zelene-strechy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma z Moravského Krumlova vyvinula ze starých mikin materiál pro zelené střechy

4.11.2020 10:57 | M.KRUMLOV (ČTK)
Deska společnosti Retex je z 80 procent vyrobena z recyklovaného textilu, především secondhandových mikin a svetrů.
Deska společnosti Retex je z 80 procent vyrobena z recyklovaného textilu, především secondhandových mikin a svetrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | RETEX a.s.
Výrobce netkaných textilií z Moravského Krumlova Retex vyvinul ze starých mikin a svetrů materiál, díky kterému je možné vysadit zeleň i na střechách, jež lze jen málo zatížit. Jde o pěstební a hydroakumulační desku, která je určená pro lehké zelené střechy s minimální výškou substrátu, informoval mluvčí společnosti Filip Poštulka.
 

"Výhodou materiálu je, že ho lze použít na velké plochy. Architekti a projektanti můžou tuto textilii zvolit pro velké zelené střechy například administrativních budov či rozměrných hal. Materiál najde uplatnění i v případě menších ploch, tedy u rodinných domů, pergol a garáží, ale i u komunálních objektů, jako jsou zastávky tramvají a autobusů. Lze jej navíc využít i k ozeleňování městských a obecních ploch, například tramvajových pásů," uvedl Poštulka.

Podobné desky se v Brně již využívají, například na zelené střeše brněnské Nové Zbrojovky. "Rostliny, které na zelené střeše rostou, musí v něčem kořenit a růst, této vrstvě se říká vegetační vrstva. Je buď tvořena substrátem anebo substrátovými panely, což je také produkt společnosti Retex. Výhodou substrátových panelů je, že jsou lehké, a lze je tedy použít i tam, kde by střecha staticky neunesla zatížení substrátem. Používají se v kombinaci se substrátem, aby do této vrstvy mohly rostliny zakořenit. Otázkou u nového materiálu je, jak se bude chovat v extrémních situacích, například v periodách velkého sucha či naopak dlouhotrvajících dešťů," uvedla ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.

Deska společnosti Retex je z 80 procent vyrobena z recyklovaného textilu, především secondhandových mikin a svetrů, což je podle Šimečkové v České republice výjimečné.

Firma Retex se kromě materiálů pro zelené střechy soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl, stavebnictví či zdravotnictví. Loňský obrat dosáhl 600 milionů korun, přes dvě třetiny plynuly z automobilového průmyslu. Více než polovina tržeb byla z českého trhu. Závislosti na autech se firma snaží postupně snižovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist