https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firmy-dostaly-pokutu-za-nakladani-s-odpady-pri-stavbe-v-trinci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firmy dostaly pokutu za nakládání s odpady při stavbě v Třinci

22.3.2018 09:00 (ČTK)
Pokutu 200.000 korun dostala podle ČIŽP společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která loni motokárový areál stavěla. Část odpadu, který při stavbě vznikl, totiž údajně nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí. Jednalo se celkem o 48.545 tun zeminy a kamení (na obrázku), které firma nelegálně předala společnosti Rekultivace-Recyklace. Druhá jmenovaná firma však k přijetí odpadů nebyla oprávněna.
Pokutu 200.000 korun dostala podle ČIŽP společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která loni motokárový areál stavěla. Část odpadu, který při stavbě vznikl, totiž údajně nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí. Jednalo se celkem o 48.545 tun zeminy a kamení (na obrázku), které firma nelegálně předala společnosti Rekultivace-Recyklace. Druhá jmenovaná firma však k přijetí odpadů nebyla oprávněna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Ostravská pobočka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila dvěma firmám z Frýdecko-Místecka pokutu 500.000 korun za špatné nakládání s odpady ze stavby motokárového areálu v Třinci na Frýdecko-Místecku. Šlo o zeminu a kamení, které firmy v rozporu se zákonem uložily ve Stonavě na Karvinsku. Jedna z firem se chce proti udělené pokutě bránit. O pokutách informovala mluvčí inspekce Jana Jandová.
 

Pokutu 200.000 korun dostala podle ČIŽP společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která loni motokárový areál stavěla. Část odpadu, který při stavbě vznikl, totiž údajně nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí. "Jednalo se celkem o 48.545 tun zeminy a kamení, které firma nelegálně předala společnosti Rekultivace-Recyklace. Druhá jmenovaná firma však k přijetí odpadů nebyla oprávněna," řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

Lesostavby Frýdek-Místek jako původce odpadů tak podle něj nesplnila svou povinnost ověřit si, zda odpady předává společnosti, která k tomu má oprávnění. Pokutu však dostala i společnost Rekultivace-Recyklace, která tyto odpady přijala, ačkoli k tomu neměla zákonné oprávnění. "Navíc všech bezmála 50.000 tun odpadních zemin a kamení nelegálně uložila na pozemky ve Stonavě na Karvinsku, které k nakládání s odpady nebyly určené. Za tato pochybení jsme jí uložili pokutu 300.000 korun," dodal Kozubek.

Obě firmy se proti pokutám odvolaly. Ani jedna podle inspekce neuspěla. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a obě sankce v plné výši potvrdilo. Jednatel společnosti Rekultivace-Recyklace Pavel Skulina s pokutou nesouhlasí. Tvrdí, že se jeho společnost stala obětí podvodu a konkurenčního boje. "Pokutu jsme zaplatili, dál se ale budeme bránit. Rozhodnutí považujeme za nespravedlivé," řekl. Dodal, že k ministerstvu životního prostředí podá společnost rozklad. Tvrdí například, že pozemek, na který odpad uložili, bylo možné takto využít. "Máme na to důkazy," řekl.

Naopak vedení společnosti Lesostavby Frýdek-Místek se k rozkladu nepřipojí. "Musíme respektovat odvolací orgán," řekl ekolog firmy Martin Ryška.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist