https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firmy-vydelaly-na-emisich-miliardy-zisk-tlaci-dolu-dan-z-povolenek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firmy vydělaly na emisích miliardy, zisk tlačí dolů daň z povolenek

26.6.2012 02:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejvíce povolenek zdarma dostal ČEZ, nejvíc na nich ale zřejmě nevydělal
Nejvíce povolenek zdarma dostal ČEZ, nejvíc na nich ale zřejmě nevydělal
Jde o nezasloužený výdělek, tvrdí nevládní organizace. Žádný zisk nemáme, oponují firmy. Řeč je o emisních povolenkách, které průmyslové provozy dostávají v rámci evropského obchodování s emisemi. Podle nevládních organizací dostaly české firmy v posledních čtyřech letech nadbytečných povolenek za více než 11 miliard korun. Na speciální povolenkové dani ale jen loni zaplatily státu více než 4 miliardy.
 

Analýza výsledků emisního obchodování za uplynulé čtyři roky podle nevládních organizací ukázala, že nástroj původně určený k nákladově efektivnímu snižování emisí je ve skutečnosti továrnou na peníze. Povolenek v systému je moc a firmy tak přicházejí k nezaslouženému zisku v řádu miliard.

To je sice pravda, ale české firmy, které vyrábějí elektřinu, musí od loňska za povolenky platit zvláštní darovací daň ve výši 32 %. Ta se ovšem týká jen let 2011 a 2012 a jejím cílem je stlačit dolů cenu elektřiny pro konečné zákazníky. Na vymazání části zisku za povolenky zdarma ale bohatě stačí. Podle analýzy nevládních organizací získaly české firmy v roce 2011 o 12,2 milionu povolenek více, než potřebovaly. Jejich cena je podle oficiální ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem zhruba 3,9 miliard korun. Za stejné období ale podle ministerstva financí zaplatily firmy na dani 4,1 miliardy korun.

Nejvíce povolenek navíc dostal podle analýzy organizace Sandbag a českého Centra pro dopravu a energetiku (CDE) z českých firem energetický gigant ČEZ. Celkem jde o objem přes 7 milionů povolenek v hodnotě zhruba 2,6 miliardy korun. "Dle účetní závěrky ČEZ za rok 2011 činil zisk z obchodování z povolenek 3 miliony Kč, ovšem není zde započítána darovací daň za povolenky, která za stejné období dosáhla cca 3,3 miliardy korun," sdělila Ekolistu.cz v dubnu mluvčí firmy ČEZ Jana Nováková. Daň se vypočítává z průměrné ceny povolenky platné ke konci února a určené ministerstvem životního prostředí. Za rok 2011 to byla částka 349,84 korun, tedy ještě o něco vyšší, než jakou používá nevládní analýza pro svůj výpočet.

Průměrná cena povolenek ale neustále klesá, letos budou české firmy platit daň z podstatně nižší částky než loni - k 28. únoru 2012 byla stanovena ve výši 201,79 korun za tunu CO2. Pokud by byl výběr daně stejný jako v roce letoším, dá se očekávat suma zhruba necelé 2,5 miliardy.

Obchodní tajemství

Těsně za ČEZem se umístil koncern Arcelor Mittal s necelými sedmi miliony přebytečných povolenek a třetí místo obsadil Energetický a průmyslový holding (EPH) s téměř šesti miliony povolenek navíc. Arcerol Mittal platí darovací daň jen za část svých povolenek, které pokrývají výrobu elektřiny v rámci společnosti Arcelor Mittal Energy Ostrava. O jaký objem ale jde Arcerol sdělit nechce. „Informace o tom, kolik povolenek nyní vlastníme, nebo o transakcích – nákupu a prodeji povolenek, vám nemohu poskytnout, neboť je považujeme za součást obchodního tajemství,“ sdělila Ekolistu mluvčí firmy Barbora Černá – Dvořáková. Ta potvrzuje, že darovací daň za bezplatně přidělené povolenky platí firma pouze za ty povolenky, které slouží k výrobě elektrické energie. Podle jejích informací koncern investoval do snižování dopadů na životní prostředí v letech 2008 - 2012 necelé 4 miliardy, především do prachových filtrů, odsíření a denitrifikace kotlů a modernizace koksovny.

Koncern Arcelor Mittal s necelými sedmi miliony přebytečných povolenek
Koncern Arcelor Mittal s necelými sedmi miliony přebytečných povolenek
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Podle aktivistů je daň z povolenek v zásadě pozitivní. „Když už se povolenky rozdávají zdarma, tak ať z toho alespoň platí daně. To je dobrá věc,“ říká Barbora Hanžlová z CDE. Nicméně daň neřeší hlavní problém a to jsou povolenky zdarma namísto prodeje v aukcích. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha se hlavní chyba stala, když čeští politici naletěli na smyšlenky některých velkých firem, že naprosto nezbytně potřebují více znečišťovat, protože jinak zkrachují. „Teď se ukázalo, že je vůbec nepotřebovaly. Hrozby ekonomickým kolapsem byly bohapustým vydíráním,“ říká Kotecký. Podle něj by bylo smysluplné řešení použít obchodování s emisemi k tomu, k čemu mělo sloužit. Tedy ke snížení znečištění i závislosti České republiky na fosilních palivech a motivaci k investicím do moderních technologií. „Podniky by si měly povolenky kupovat a stát by výnosy měl použít k tomu, aby domácnostem pomohl se zateplováním domů, instalací solárních kolektorů na střechy nebo kotlů na biomasu,“ dodává Kotecký.

Částečného obchodování se české firmy dočkají až ve třetím obchodovacím období od roku 2013. I v něm ale mohou výrobci elektrické energie získat část povolenek bezplatně za podmínky, že budou investovat do ekologizace provozu. Podle dohody ale získají pouze tolik povolenek, kolik prostředků proinvestují. Stanoveno je i maximální množství povolenek, které může provozovatel takto získat výměnou za investice do zlepšení technologií na výrobu elektrické energie. Ve třetím období ale budou moci firmy použít i povolenky, které ušetřily z minulosti. Letos Česká republika požádala Evropskou komisi o přidělení 107 milionů bezplatných povolenek pro elektrárny a teplárny do třetího obchodovacího období. O návrhu se zřejmě rozhodne tento týden.

Podle kritiků současného stavu systému obchodování s emisními povolenkami je potřeba vyřešit hlavní problém a to je příliš velké množství povolenek, kvůli kterému neustále klesá jejich cena. Evropská unie se ale zatím nedohodla, kolik emisních povolenek by se mělo ze systému odebrat. V současné podobě totiž systém neplní původní záměr, totiž snížit emise a vytvořit pobídky k investicím do jejich snižování. „Abychom tuto pobídku oživili, je potřeba odebrat povolenky nejméně ve výši emisí jednoho roku, tedy přes 2 miliardy tun. Pokud se nám to nepodaří, pokulhávající systém zajistí jen asi desetinu předpokládaného snížení emisí,“ říká Damien Morris, analytik organizace Sandbag.

Povolenky zdarma pro české firmy v období 2008 - 2012
Firma Přebytek povolenek (miliony tun) Odhadovaná cena (v mld. Kč)
ČEZ 7, 1 2, 58
ArcelorMittal 6,95 2,6
Energetický a průmyslový holding 5,81 2,27
Veolia Environnement 3,71 1,47
PKN Orlen 2,8 1,11
AGC Group 0,71 0,25
Sokolovská uhelná 0,67 0,28
MVV Energie CZ 0,54 0,21
Holcim 0,47 0,18
Mondi Group 0,44 0,19

Pozn. Cena je počítána podle spotového obchodování na burze BlueNext v kurzu 25 Kč/EUR

Zdroj: Sandbag/CDE


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist