https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotovoltaicke-panely-na-teplu-zlin-pokryly-tretinu-spotreby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotovoltaické panely na Teplu Zlín pokryly třetinu spotřeby

14.10.2019 00:12 | ZLÍN (ČTK)
Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. / Ilustrační foto
Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. Společnost proto do své rozvojové koncepce zapracovala další využití obnovitelných zdrojů, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
 

Na střeše budovy v Družstevní ulici je 72 panelů s celkovou plochou 116 čtverečních metrů. Instalovány byly před deseti lety. "Cílem bylo posoudit kvalitu a životnost technologie a také získat reálnou představu o návratnosti takovýchto projektů," uvedl ředitel firmy Pavel Mačák.

"Za celou dobu ostrého provozu, tedy od jara roku 2010, jsme do sítě dodali 150.000 kWh elektřiny. Při přepočtu na naši spotřebu to znamená její pokrytí z jedné třetiny. V budově samotné přitom není jen administrativní část, ale také nonstop dispečink či dílenské zázemí," uvedl Mačák. Za deset let se podle něj vyskytla pouze jedna drobná závada odstraněná v záruční době.

Pořízení fotovoltaické elektrárny přišlo společnost na 1,5 milionu korun, z toho téměř polovinu pokryly dotace z evropských i národních zdrojů. "Díky získaným zkušenostem můžeme konstatovat, že fotovoltaické panely jsou skutečně provozně velmi nenáročná a spolehlivá technologie. Vezmeme-li v úvahu technický pokrok, který se v této oblasti odehrál v poslední dekádě, je zřejmé, že v současné době mohou tyto instalace dávat ekonomický smysl i bez veřejné podpory. O přínosu ekologickém pak není pochyb vůbec, vždyť za dobu provozu jsme životnímu prostředí ušetřili více než 100 tun CO2," uvedl Mačák.

Teplo Zlín nyní chystá další projekty v oblasti obnovitelných zdrojů a chytrých řešení, které zvýší efektivitu provozu. Společnost zajišťuje dodávky tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé vody do objektů odběratelů, především domácností. Zásobuje téměř 16.000 zlínských domácností, tedy asi polovinu obyvatel krajského města.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist