Francie chce daňové zvýhodnění jaderné energie v Evropské unii
"Francouzská vláda podporuje rychlé dokončení práce na harmonizaci minimální spotřební daně pro pohonné látky a elektřinu." píše se v dokumentu připraveném pro setkání ministrů financí, které se má konat později tento měsíc.
Ale "výška minimální daňové sazby by měla být stanovována podle míry znečištění ovzduší při výrobě energie, což závisí na použitém palivu", říká se v dokumentu, jehož kopii Reuters obdržel.
Francie získává asi 75 % elektřiny z jaderné energie a argumentuje, že by tato energie měla být favorizována, jelikož při její výrobě nevzniká CO2.
Aby byly potlačeny emise skleníkových plynů, ukončeno škodlivé daňové soupeření na jednotném trhu Evropské unie a povzbuzeno snížení daní z příjmů, navrhla Evropská komise v březnu 1997, že vlády zvýší minimální daňové sazby na motorová a tepelná paliva a rozšíří harmonizované minimální daně na elektřinu a plyn.
Díky své silné závislosti na jaderném průmyslu Francie dlouho upřednostňovala myšlenku zavést v Evropě speciální uhlíkovou daň spíše než obecnější daň na všechny druhy energie.
Evropská komise, výkonný orgán EU, tvrdí, že Francii nic nebrání v úpravě jejího národního daňového režimu penalizování velkých producentů CO2, ale to nemůže nahradit sjednocená minima daňových sazeb na všechny druhy energie.
"Každý může mít volnost ve stanovení daní podle environmentálních kritérií, ale měly by být vyšší než minima určená v našem návrhu, " uvádí zdroje Evropské komise. "Jaderná energie by neměla být osvobozena od daní pouze proto, že netvoří CO2.
Francouzský dokument rovněž volá po rozsáhlém zvýšení daní na paliva pro dopravu s cílem urychlit proces "rozvoje alternativních strategií pro přepravu zboží."
Součástí této reformy by měl být větší růst daní na paliva pro dieselové motory, "aby byl redukován rozdíl mezi benzínem a motorovou naftou, pro který neexistuje žádné ospravedlnění", říká dokument.
Francie rovněž podpořila kroky k ukončení mezinárodní výjimky ze spotřební daně na letecká paliva.
Francie vyjádřila znepokojení nad vzrůstajícími daněmi poškozujícími konkurenceschopnost evropských firem a navrhla limitované výjimky pro průmyslová odvětví využívající velké množství energie. Představitelé Evropské unie si stanovili rok 1999 jako poslední termín k dosažení souhlasu na balíčku daňových opatření, včetně energetické daně.
Německo, které v současnosti EU předsedá, doufá, že na setkání ministrů financí z 15 států Evropské unie 25. května bude dosaženo pokroku při hledání shody ohledně zmíněného balíčku daňových opatření.
reklama