https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francie-poda-na-britanii-stiznost-k-evropske-komisi-kvuli-rybarskym-licencim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francie podá na Británii stížnost k Evropské komisi kvůli rybářským licencím

18.12.2021 01:05 | PAŘÍŽ/LONDÝN/BRUSEL (ČTK)
Francie se obrátí na Evropskou komisi ve snaze získat od Británie zbylé rybářské licence, které má podle ní Londýn vydat na základě brexitových dohod. Řekl to francouzský tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune a dodal, že francouzští rybáři dostali zatím 93 procent požadovaných licencí. Spor o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie. V posledních měsících vyhrotil vztahy mezi Londýnem a Paříží, která tvrdí, že Británie upíráním licencí francouzským rybářským lodím porušuje dohody. Londýn to odmítá.
 

"V příštích dnech požádáme Evropskou komisi, aby zahájila (...) právní proceduru kvůli licencím, na které máme právo, které jsou nejpřednější, nejdůležitější," řekl Beaune po setkání se zástupci francouzských rybářů, politiky z dotčených francouzských regionů a prezidentem Emmanuelem Macronem.

Francie bude chtít rovněž řešit spor na politické úrovni tím, že nechá svolat zvláštní radu pro řešení sporů, s jejíž existencí počítá brexitová smlouva. Orgán se zatím nikdy nesešel.

Francouzská ministryně moří Annick Girardinová upřesnila, že Francie požaduje po Londýnu vydání 73 licencí, na které stále čeká.

Británie se s EU při svém odchodu dohodla na ustavení licenčního systému, který by umožnil rybářům ze zemí EU rybařit v britských vodách a naopak. Francie však tvrdí, že nedostala všechna povolení, na která má nárok. Londýn se těmto obviněním brání s tím, že nevyhověl pouze těm žádostem, ve kterých chyběla požadovaná dokumentace.

Rybaření není pro ekonomiku Británie ani Francie nijak zásadní, jedná se však o velmi politicky kontroverzní téma, poznamenává agentura Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist