https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francie-zjistila-vyskyt-nakazliveho-viru-ptaci-chripky-na-kruti-farme-v-bretani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francie zjistila výskyt nakažlivého viru ptačí chřipky na krůtí farmě v Bretani

28.11.2023 22:58 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francie zjistila epidemii vysoce nakažlivého viru ptačí chřipky na krůtí farmě v Bretani na severozápadě země. Oznámilo to dnes francouzské ministerstvo zemědělství. Tento podzim jde přitom o první výskyt ptačí chřipky u drůbeže chované na farmách. V posledních dnech bylo ve stejné oblasti zaznamenáno několik případů této nákazy u volně žijících ptáků, uvedla agentura Reuters.
 

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí, a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

Tato nemoc Evropu obvykle postihuje na podzim a v zimě. V poslední době ji zaznamenali na farmách v několika zemích včetně Německa, Nizozemska, Itálie, Chorvatska a Maďarska.

V České republice se doposud největší ohnisko ptačí chřipky objevilo na konci loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách společnosti Česká drůbež veterináři nařídili postupně likvidaci více než 740 000 slepic. To odpovídalo zhruba 15 procentům všech nosnic v českých chovech. V plném provozu firma chov obnovila asi po devíti měsících.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist