https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzska-statni-rada-prikazala-vlade-dodrzovat-vlastni-klimaticke-cile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzská Státní rada přikázala vládě dodržovat vlastní klimatické cíle

7.7.2021 00:32 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francouzská Státní rada přikázala vládě dodržovat vlastní klimatické cíle a přijmout v příštích devíti měsících jakékoliv možné kroky, aby jich dosáhla. Pokud se to vládě nepodaří, hrozí Státní rada trestem, včetně možnosti udělení pokuty. Informoval o tom list The Guardian, který zároveň připomněl, že devítiměsíční termín vyprší těsně před prvním kolem prezidentských voleb, v nichž zřejmě současný prezident Emmanuel Macron bude usilovat o znovuzvolení.
 
Státní rada, která působí jako poradní orgán výkonné moci a nejvyšší soud pro správní záležitosti, ve svém čtvrtečním rozhodnutí uvedla, že Francie současným tempem nesplní cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 procent oproti úrovni z roku 1990. "Státní rada proto nařizuje vládě, aby přijala dodatečná opatření do 31. března 2022, aby cíle splnila," uvedl orgán. Proti jeho rozhodnutí se již nelze odvolat.

Mluvčí Státní rady pak řekl, že orgán po uplynutí lhůty posoudí kroky vlády a v případě nutnosti je připraven i stanovit pokutu. To vše jen pár dní předtím, než se Francouzi vydají k urnám v prvním kole prezidentských voleb.

"Toto rozhodnutí Státní rady je historické: Ve Francii dostal stát poprvé příkaz jednat ve věci (ochrany) klimatu," řekl Damien Carême, člen Evropského parlamentu a bývalý starosta pobřežního města Grande-Synthe, který francouzskou vládu zažaloval. "Doufám, že přivede konec letargie, pokrytectví a cynismu. Za vzletnými projevy vlády chybí činy a ambice, což ohrožuje naši společnou budoucnost," dodal.

Francouzská pobočka nevládní organizace Greenpeace rozhodnutí rovněž přivítala, jedná se podle ní o "jasné ultimátum tváří v tvář nečinnosti vlády, co se týče klimatických změn". The Guardian poznamenal, že snižování emisí skleníkových plynů mezi lety 2015 a 2018 postupovalo asi poloviční rychlostí, než by bylo potřeba k naplnění vládního klimatického cíle.

Kancelář premiéra Jeana Castexe uvedla, že vláda rozhodnutí bere v potaz a "znovu vyjadřuje své odhodlání posílit klimatické kroky tím, že ještě zrychlí snižování tvorby emisí". Již loni na podzim přitom slíbila, že přijme další opatření, která jí umožní naplnit své vlastní cíle.

Macron čelí už delší dobu kritice, že Francie neplní závazky plynoucí z pařížské klimatické dohody z roku 2015. Státní rada přitom loni v listopadu prohlásila klimatické cíle vlády za závazné a dala kabinetu další tři měsíce na to, aby prokázala, že jeho současná opatření povedou k jejich naplnění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist