https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzsky-senat-odmitl-ustavni-garanci-boje-proti-klimaticke-zmene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzský Senát odmítl ústavní garanci boje proti klimatické změně

13.5.2021 00:30 | PAŘÍŽ (ČTK)
Senát, v němž mají převahu konzervativní zákonodárci, odmítl legislativní návrh, podle něhož francouzská ústava "garantuje" boj proti klimatické změně. Senátoři dali přednost znění, které je méně závazné.
Senát, v němž mají převahu konzervativní zákonodárci, odmítl legislativní návrh, podle něhož francouzská ústava "garantuje" boj proti klimatické změně. Senátoři dali přednost znění, které je méně závazné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francouzský Senát schválil zmírnění navrhovaného ústavního závazku bojovat proti klimatické změně a zachovat biodiverzitu. Senátoři se tak podle agentury Reuters postavili proti dolní komoře parlamentu, což ohrožuje vyhlídky na referendum o této otázce.
 

Senát, v němž mají převahu konzervativní zákonodárci, odmítl legislativní návrh, podle něhož francouzská ústava "garantuje" boj proti klimatické změně. Senátoři dali přednost znění, které je méně závazné. Pravicoví senátoři vyjádřili obavy, že státní záruka by se mohla stát překážkou pro inovace a francouzské firmy.

Zákonodárci v pondělí v noci pozměnili znění návrhu plánované změny ústavy tak, že republika "chrání životní prostředí i biodiverzitu a jedná proti klimatické změně".

Prezident Emmanuel Macron přitom slíbil všelidové hlasování o zakotvení boje proti globálnímu oteplování do ústavy. Reagoval tak i na kritiku ze strany levicově orientovaných voličů a některých zákonodárců z jeho vlastní strany Republika v pohybu (REM), že nedělá dost pro ochranu planety.

Původní znění příslušné věty v článku jedna francouzské ústavy navrhla skupina 150 občanů, kteří se z iniciativy prezidenta podíleli také na jednotlivých návrzích rozsáhlého balíku boje proti klimatickým změnám.

Aby mohlo být vypsáno referendum, musí být obě parlamentní komory ve shodě ohledně navrhovaného závazku státu. Po nynějším hlasování Senátu vznikne společná komise senátorů a poslanců s cílem najít znění přijatelné pro obě komory.

Francie si vytyčila snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Minulý týden schválilo Národní shromáždění výraznou většinou balíček na ochranu klimatu.

Norma obsahuje mnoho konkrétních opatření včetně zákazu rozšiřování letišť či závazku snižovat množství odpadu z obalů. Podle ekologických aktivistů je to ale málo a také pařížský správní soud v únoru konstatoval, že francouzský stát je spoluzodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Státní školy mají mít povinnost nabízet v jídelnách alespoň jednou týdně veganská jídla, prodej automobilů s emisemi CO2 překračujícími 95 gramů na kilometr má být zakázán od roku 2030 a má být znemožněno pronajímat špatně izolované byty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist