https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzsti-vcelari-ocekavaji-nejhorsi-sklizen-medu-za-cela-desetileti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzští včelaři očekávají nejhorší sklizeň medu za celá desetiletí

22.10.2021 01:13 | PAŘÍŽ (ČTK)
Včelaři ve Francii letos očekávají nejhorší sklizeň medu za celá desetiletí. Včely neprodukují med kvůli mimořádně chladnému a vlhkému počasí způsobenému změnou klimatu, upozornila agentura Reuters. Francouzské včelařské sdružení UNAF uvedlo, že na základě informací od místních organizací bude letošní celková sklizeň mezi 7000 a 9000 tunami, což odpovídá zhruba třetině loňského objemu.
 

"Bude to nejhorší rok za dobu existence naší organizace, nejhorší za nejméně 50 let," řekl agentuře Reuters šéf UNAF Christian Pons. Dodal, že vliv špatného počasí pociťují včelaři po celé Evropě a že změna klimatu bude mít trvalý dopad na produkci medu.

Podle UNAF bude letošek katastrofální, protože s výjimkou několika málo oblastí panovaly na jaře a v létě velmi těžké podmínky pro včely. Počasí se vyznačovalo dlouhými obdobími, kdy mrzlo, bylo chladno a deštivo a kdy vál severní vítr. "Klimatická změna, kterou včelaři pociťují déle než 15 let, na nás opravdu dopadá," uvedla UNAF s tím, že období květu u rostlin přichází dříve a je kratší.

Kvůli mrazům a dešti letos nebude prakticky žádný akátový med, podobné je to i s dalšími druhy této sladké pochutiny, dobrá byla jedině sklizeň levandulového medu na jihovýchodním pobřeží Středozemního moře.

UNAF odhaduje, že ve Francii se ročně sní asi 40.000 tun medu. Více než 30.000 tun se ho ročně do země dováží.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist