Fytoenergetika v Peklově
Česká republika se připojila k závazkům EU o snižování emisí skleníkových plynů, stejně jako se snaží i o zvyšování podílu OZE. V současnosti pochází 1,5% z celkové energetické spotřeby ČR z OZE, což by se mělo do roku 2010 zvýšit na 3,5%. Hlavním OZE je v ČR i EU biomasa*, jejíž podíl v rámci OZE činí zhruba 2/3 (v EU i ČR).
Teoretický potenciál fytoenergetiky v ČR je odhadován na 10% z celkové energetické spotřeby, z čehož 6% činí odpadní fytomasa (dřevo, sláma, bioodpad apod.) a 4% cíleně pěstované rostliny (energetické byliny - krmný šťovík, některé slézy, topolovka, technické konopí atd. a rychlerostoucí dřeviny - zejména topoly a vrby). Pěstování rostlin pro energii řeší rovněž problémy nevyužívaných zemědělských půd, kterých je v současné době kolem 1 mil. ha, zvyšuje počet pracovních příležitostí v regionech, snižuje energetickou závislost státu i obcí a při citlivém včlenění plantáží do krajiny má jen nepatrný negativní vliv na životní prostředí.
Pěstování rostlin je v ČR zatím pouze v počátcích. Energetické byliny jsou pěstovány zejména na rekultivovaných plochách důlních výsypek, u výzkumných ústavů apod. Rychlerostoucí dřeviny se prosazují maličko rychleji. Sklizeň první zralé plantáže v ČR začne 22. února tohoto roku. Při této příležitosti bude pořádat Pěstitelská sekce CZ BIOMu tématický den Peklov 2000, na němž budou předvedeny různé metody sklizně, zpracování i využití fytomasy.
*Správněji fytomasa, jelikož předpona bio se vztahuje k veškeré organické hmotě vytvořené biologickými procesy, zatímco fytoenergetika využívá v současné době pouze rostlinnou biomasu, tedy fytomasu. Běžně užívaným termínem je však biomasa (angl. biomass, něm. die Biomasse).
reklama