Geoscience-online.de: Sopečné výbuchy brzdí klimatické změny
Voda v oceánech se rozpíná nebo smršťuje v závislosti na teplotě moře. V důsledku teplotního rozpínání stoupá také mořská hladina a naopak při ochlazování klesá. Průměrná teplota moře, která je měřena v hloubce 300 m, vzrostla v průběhu posledních deseti let zhruba o 0,37 °C. Podle Geosience-online je důvodem tohoto nárůstu stoupající koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Ačkoliv na první pohled vypadá toto číslo zanedbatelně, oteplení způsobilo vzestup mořské hladiny hned o několik centimetrů.
Američtí vědci společně se svými britskými kolegy testovali působení vulkanických erupcí na celkem 12 aktuálních klimatických modelech. Porovnávali simulace pro časové období 1880 - 2000 se skutečnými pozorováními. Výsledky jejich výzkumů dokládají, že nebýt vulkánů, mohl být teplotní nárůst ještě mnohem větší.
Ukázalo se, že erupce sopky Krakatau v Indonésii v roce 1883 se vedle dalších vlivů stala významným faktorem, díky kterému nedošlo k tak masivnímu nárůstu teploty moře, ani ke stoupání jeho hladiny. Vulkanické aerosoly uvolněné během erupce totiž brání průniku slunečního záření, a ochlazují tak mořskou hladinu. "Oteplování moře náhle ustane a ochlazování postupuje i do hlubších vrstev oceánu, kde se projevuje ještě desítky let. Dokázali jsme, že vulkanické efekty mohou hladinu moře ovlivnit až na několik dekád," vysvětluje kalifornský klimatolog Peter Gleckler.
Podobným způsobem testovali vědci i vlivy erupce sopky Pinatubo na Filipínách z roku 1991, která byla svojí velikostí a intenzitou srovnatelná s Krakatau. Také tento výbuch vedl podle jejich měření k podobně výraznému ochlazení mořské hladiny.
Podle článku Geosience-online.de ze dne 10.2.2006.
reklama