https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gorila-kijivu-matka-slavne-moji-je-brezi-oznamil-reditel-prazske-zoo-bobek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gorila Kijivu, matka slavné Moji, je březí, oznámil ředitel pražské zoo Bobek

18.8.2023 10:39 | PRAHA (ČTK)
Gorila v pražské zoo.
Gorila v pražské zoo.
Foto | Willard / Flickr
Gorilí samice Kijivu v pražské zoo je březí. Na sociální síti X, dříve twitteru, o tom informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Samice, která je matkou slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v Česku, obývá expozici goril nížinných spolu se samcem Kisumem a samicí Duni, jejíž březost oznámila zoo v květnu. Gorilí samice mívají jedno mládě, jejich březost trvá 251 až 295 dní.
 

"Když všechno dobře dopadne, budou příští rok v Rezervaci Dja hned dvě nová gorilí mláďata," napsal Bobek. O březosti samice Duni zoo informovala na konci května, nyní je potvrzena podle Bobka i březost Kijivu. Otcem je v obou případech samec Kisumu.

Další samec v pražské zoo, Richard, se už nesmí rozmnožovat, protože jeho potomci jsou v chovu goril hodně zastoupeni, uvedlo již dříve vedení zoologické zahrady. Zoo se proto rozhodla vytvořit novou chovnou skupinu se samicemi Duni a Kijiva zoo a samcem Kisumem. "Dvojici Kisumu a Duni povolil koordinátor rozmnožování, a aby jejich mládě nebylo ve skupině samo, dostala 'zelenou' ještě Kijivu," napsal Bobek.

Gorila nížinná, která přirozeně obývá oblast rovníkové Afriky, je největší a nejmohutnější z lidoopů. Měří až 1,8 metru a váží až 275 kilogramů. Tito primáti, kteří mají převážně černě zbarvenou srst, se přitom živí převážně rostlinami. Gorily žijí v rodinné tlupě vedené dominantním samcem.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. Jejími rodiči jsou samice Kijivu a samec Richard. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist