Grebeníčkovi je jedno, jak se diktátor jmenuje, peníze by mu prý nedal
EkoList: Jak se současné vedení KSČM staví k případům, kdy byly půjčkami schválenými MMF podporovány i takové režimy, jako např. Pinochetův režim v Chile, nebo Ceauceskův režim v Rumunsku?
Grebeníček: Financováni byli diktátoři, ne lid. Proto mě osobně dost vadí, když MMF chce odpouštět dluhy lidem z rozvojových zemí, protože ve skutečnosti jde o dluhy konkrétních diktátorů.
EkoList: Často se jednalo o komunistické režimy...
Grebeníček: Vy mě nechápete, já univerzálně odsuzuji takovéto praktiky, ať se diktátor jmenuje Pinochet nebo třeba Ceaucescu. Pokud se MMF choval takto účelově, tak mi to prostě vadí a zde na tomto shromáždění jsem to i demonstroval. A dále mi vadí také to, že na 200 nadnárodních korporací diktuje světu v průmyslu a v zemědělství a při tom se zisky snaží použít pro úzkou skupinu lidí a zemí na úkor zbylé většiny lidstva a na úkor toho, že doslova rabují přírodní bohatství a přímo tak ohrožují život na Zemi.
Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf v rozepři s jedním z novinářů při komunistické demonstraci na náměstí Míru. Foto: Josef Šťastna/EkoList
EkoList: Co konkrétního hodlá KSČM udělat pro zlepšení ekologické situace v ČR?
Randsdorf: Během celých 90. let se KSČM snažila o vytvoření ekologické legislativy a myslím si, že tato legislativa je dnes plně funkční, jen musíme dbát na její dodržování. Další problematikou, na kterou se budou naše názory nejspíš rozcházet, je Temelín. Myslíme si, že vzhledem k tomu, že používání fosilních paliv je stále ekonomicky náročnější, tak že by jaderná energetika mohla být reálnou alternativou. Také nejsme šťastní z toho, že mezinárodní energetická lobby, která je mezinárodně provázaná, není dostatečně kontrolována a že v ČR došlo pouze k jednorázovému utlumení některých odvětví, ale plánovitá strukturální politika, která by českou ekologickou otázku řešila z dlouhodobého pohledu, stále chybí.
reklama