https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-dal-summitu-vysvedceni-neprospel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace dal summitu vysvědčení: neprospěl

9.9.2002 09:17 | JOHANNESBURG/PRAHA (EkoList)
Nevládní organizace orientované na ochranu životního prostředí nešetřily kritikou na adresu minulý týden skončeného Summitu o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu. Hnutí Greenpeace dokonce vystavilo summitu jakési vysvědčení, v němž srovnává, co se podle něj mělo na summitu schválit, s tím, co se nakonec schválilo.
 

Například v oblasti energie Greenpeace považuje za potřebné zrušit dotace průmyslu fosilních paliv a jaderné energetice (které jsou v současnosti odhadovány na 250 miliard dolarů ročně), přijmout závazky, aby 20 procent energie bylo do 10 let získáváno z obnovitelných zdrojů. Skutečný závazek zněl pouze obecně, že země, které ratifikovaly Kjótský protokol, naléhají na státy, které jej nepodepsaly, aby tak učinily.

V případě lesů Greenpeace doporučovalo vytvořit fond pro ochranu pralesů a jejich udržitelné využití na základě Konvence o biologické diverzitě pralesů a uvést v život okamžitá opatření na zastavení ztrát a degradace pralesů. Ve skutečnosti ministři nezahrnuli do dokumentů ani opatření schválená před šesti měsíci, takže jediný pozitivní krok podle aktivistů je výzva k opatřením oproti ilegálnímu obchodu se dřevem.

Dalším bodem podle vysvědčení Greenpeace je zemědělství a genetické inženýrství - v něm by bylo nutné ratifikovat protokol z Cartageny o biologické bezpečnosti a podpoře předběžné opatrnosti. Také by měl summit preferovat ekologické zemědělství a přijmout nový nástroj, který by zabránil patentování živých forem. "Ticho po pěšině ohledně patentů dává byznysu jistotu: nadnárodní firmy budou pokračovat v profitování z kontroly nad přírodními druhy," zní ortel Greenpeace. Druhá poznámka je jen ironická: země byly "pozvány" k ratifikaci protokolu z Cartageny.

V otázce jedů jsou Greenpeace ještě rozčilenější - zde se podle nich nepodařilo nic, naopak summit rezignoval na princip předběžné opatrnosti. Požadavky hnutí přitom byly rozsáhlé: ratifikace stockholmské Konvence o persistentních organických škodlivinách, což by zakázalo chemické látky jako dioxin; ratifikovat a uplatnit basilejskou konvenci, která zakazuje obchod s toxickým odpadem; zajistit odpovědnost korporací i za budoucí produkci a používání toxických látek; vyčistit toxická místa jako Bhopál, kde firma Dow Chemical uniká odpovědnosti.

V případě oceánů je "učitel Greenpeace" v hodnocení o něco mírnější, přiznává konferenci určitá pozitiva, jako je výzva k eliminaci podpor, které přispívají k nelegálnímu a neregulovanému rybolovu, a výzva k vytvoření chráněných mořských zón pro ryby. Kritice ovšem neušel fakt, že závazek konference byl vlastně kopií konvence Spojených národů už z roku 1982, obnova světových zásob ryb má být dosažena až k roku 2015, a ještě byl text zmírněn výrazy jako "tam, kde je to možné", což jeho faktickou sílu zpochybňuje.

Poslední kapitolou podle členění Greenpeace je "obchod a rozvojová pomoc". Tam hnutí čekalo schválení smlouvy, která stanovuje, že obchodní pravidla musí být podřízena environmentálním pravidlům, nikoli naopak, a závazek zemí, že dosáhnou výše rozvojové pomoci, ke které se zavázaly před deseti lety v Riu. Hodnocení shledává jako pozitivní změnu, že od nynějška nemusí být zákony týkající se životního prostředí podřízeny smlouvám Světové obchodní organizace a že se rozvinuté země společně pokusí snížit na polovinu počet lidí bez přístupu k sanitárním zařízením. Na druhou stranu se do summitu pouští kvůli tomu, že "selhává v uznání problému, který představuje globalizace" nebo naopak ujišťuje, že environmentální smlouvy jsou podřízeny obchodním pravidlům a nadnárodní podniky nejsou odpovědné za své jednání.

Vysvědčení hnutí Greenpeace pro "Summit Země" můžete najít na adrese http://archive.greenpeace.org/earthsummit/report_card/.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist