Greenpeace protestovali na Vltavě proti Bushovi
Protest Greenpeace proti Bushovi | ||
Foto: Hanka Hermová/EkoList |
Aktivisté napnuli mezi dvěma loďkami velký transparent s nápisem "Warm Planet & Cold War?!" (Oteplování planety & studená válka?!). Malý bílý balon ve tvaru radaru zase nesl nápis "72 % Say No Radar", odkazující na průzkum veřejného mínění. Akci měl původně doplnit ještě velký balon s košem, ale jeho vypuštění bylo nakonec z bezpečnostních důvodů odvoláno, protože nad Prahou byla vyhlášena bezletová zóna. Akci přihlíželo z různých míst několik policistů, kteří nijak nezasáhli.
Výkonný ředitel Greenpeace Jiří Tutter novinářům řekl, že mezi USA na jedné straně a Evropou a Japonskem na druhé straně probíhá spor o to, co je nejvýznamnější hrozbou současnosti: "Zda stále šířeji pojímaná válka proti terorismu, jejíž součástí se má stát i plánovaná radiolokační základna na našem území, nebo změny klimatu," řekl Jiří Tutter.
„Greenpeace je pro racionální debatu o bezpečnostních rizicích, nikoli pro cenzuru vědeckých argumentů ze strany amerického prezidenta a jeho lidí. S ochranou klimatu musíme začít co nejdříve. Pokud místo toho začneme závody ve zbrojení, hrozí nám nemalé environmentální i ekonomické škody. Právě na to jsme dnes přišli upozornit prezidenta Bushe i českou veřejnost,“ dodal Tutter.
reklama
Online diskuse
ekologicky smyslejici lidi - 9. 6. 2007 - Petr P.Takze nepodporujete fosilni zdreje, jaderne zdroje, velke vodni elektrarny,.. Ano tyto zdroje nepodporuji. Je vidět, že máte velmi zúžený pohled, na zdroje energie, a co plyn, solár, větrníky a biomasa ? Jinak já vidím trvale udržitelný život v decentralizaci, malých soběstačných celcích, (zemědělství, řemesla, lokální zdroje energie). Obrovské množství energie spotřebuje stávající naše centrailizovaná a globální společnost jen na dopravu věcí sem a tam přes celou planetu. Vidím, že máte také špatné znalosti o životě před naší technologickou civilizací. Přírodní národy před příchodem "bílého muže" netrpěly určitě tím co jste popsal, zrovna tak indická civilizace atd. Hladem začali Indiáni v Severní Americe trpět , až jim vystříleli "bílí muži" bizony kvůli vlastní zábavě, a potom nedostatečnými příděli potravin v rezervacích. Nakonec ani v Evropě nebyl před průmyslovou civilizací masový hladomor. Nedávno jsem viděl v televizi jeden z národů v Číně, který žije bez techniky, pouze pěstováním rýže a hladem taky netrpěli. Tady máte lidi co žijí jako se žilo dříve i v Evropě. http://cestovani.idnes.cz/igsvet.asp?r=igsvet&c=A040920_102417_igsvet_tom |