Greenpeace se obávají geneticky pozměněných ryb
"Vývoj geneticky modifikovaných ryb se zaměřil na to, aby ryby rostly rychleji a dosahovaly větší váhy. taková ryba pak přitahuje samca více než přirozený jedinec, ovšem potomstvo má pak výrazně sníženou schopnost rozmnožování," osvětluje podstatu problému s geneticky modifikovanými rybami Václav Vašků, tiskový mluvčí české pobočky Greenpeace.
Podle Michaela Khoo hrozí při přijímání protokolu největší nebezpečí ze strany USA. "Spojené státy dosud torpédovaly každý pokus o dosažení kvalitního Protokolu o biologické bezpečnosti, který by byl schopen ochraňovat životní prostředí před genetickým znečištěním," říká Khoo. Jednání v Montrealu, na nichž se sešli zástupci 140 zemí světa, potrvají až do pátku 28. ledna. Jednání se účastní za Greenpeace i Čestmír Hrdinka z jejich pražské kanceláře. "Zástupci vlád, kteří se sešli v Montrealu, mají poslední šanci nalézt kompromis. Důrazně je žádáme, aby tuto šanci nepromarnili. Za úspěch jednání jsou zodpovědné zejména vyspělé země jako jsou státy Evropské unie. K nim by se měla přidat i naše republika," sdělil dnes Hrdinka novinářům.
Za Českou republiku se jednání oficiálně účastní ing. Milada Roudná z Odboru globálních vztahů Ministerstva životního prostředí ČR.
reklama