https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-vyzyva-japonsko-aby-zapomnelo-na-lov-velryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřGreenpeace vyzývá Japonsko, aby zapomnělo na lov velryb

20.5.2002 16:19 | PRAHA (EkoList)
Po celém světě dnes proběhly protestní happeningy Greenpeace proti snahám Japonska prosadit v Mezinárodní velrybářské komisi (IWC) zrušení moratoria na lov velryb. Protestní průvod zakončený předáním protestních dopisů japonskému velvyslanci v ČR Hirohito Išidovi dnes uspořádala v centru Prahy i česká pobočka této mezinárodní organizace. Týdenní zasedání IWC v japonském Šimonoseki začalo právě dnes.
 

Pod dvojjazyčným heslem "Svět se dívá! - The world is watching!" se dnes krátce po desáté hodině shromáždilo zhruba 15 aktivistů Greenpeace v červených "uniformách" na Jungmannově náměstí v Praze. Tichý hapenning budil zřejmou pozornost kolemjdoucích. "Hele oko," upozornila malá holčička tatínka, který jí hned vysvětlil, že jde o akci "na pomoc těm velrybám" a aktivistce Greenpeace ochotně podepsal dopis, určený japonské ministryni zahraničí Joriko Kawagučiové. V dopise signatáři političku vyzývají, aby Japonsko upustilo od záměru komerčně lovit velryby a od tlaku na IWC, aby odvolala zákaz jejich lovu. Během patnácti minut na náměstíčku podepsalo dopis na padesát kolemjdoucích - Čechů i zahraničních turistů. "Lidé byli velmi vstřícní," potvrzuje jeden z aktivistů Roman Posolda.

Průvod se poté vydal přes spodní část Václavského náměstí a pěší zónu Na Příkopech Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Tam se aktivisté opět chvilku zdrželi, což vyvolalo zájem především přítomných francouzských a italských turistů. "O co jde?," ptala se jedna ze čtveřice mladých Francouzek koordinátora kampaní českých Greenpeace Jana Haverkampa. Když se dozvěděla, že jde o protest proti prolomení moratoria IWC, ona i její tři společnice se okamžitě podepsaly pod dopis ministryni Kawagučiové.

Ze Staroměstského náměstí pokračoval průvod Karlovou ulicí na Karlův most a odtud na Maltézské náměstí před sídlo japonského velvyslanectví. Tady aktivisté nafoukli pětimetrovou velrybu a poté požádali ostrahu ambasády, zda by někdo mohl přijít převzít dopisy velvyslanci Išidovi a ministryni zahraničí Joriko Kawagučiové. "Demonstrace je také protestem proti lobbingu Japonské rybářské agentury (FAJ) v IWC," vysvětluje Jan Haverkamp. FAJ podle něj zneužívá prostředky mezinárodní rozvojové pomoci k přesvědčování ostatních členů IWC (například Gabunu či Beninu), aby podpořily japonskou snahu zrušit zákaz lovu velryb. "Zneužití prostředků z rozvojové pomoci otevřeně připustil i tajemník FAJ Masayuki Komatsu," tvrdí Jan Haverkamp.

Zástupci japonské ambasády přijali od Greenpeace podepsané dopisy až po 30 minutách čekání.

Aktivistka Greenpeace informuje o cíli průvodu studenty na Jungmannově náměstí Američtí turisté si se zájmem čtou dopis, adresovaný japonské ministryni zahraničí Koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Haverkamp informuje kolemjdoucí o cílích akce
Svět se dívá!, varují Greenpeace japonskou vládu A znovu se svět dívá Na Příkopech
Staroměstské náměstí za zády Před Klementinem Na malostranské straně Karlova mostu
Ještě v uličkách Starého města
A znovu na Karlově mostě
Jedno Oko na Staroměstském náměstí odhalilo tvář
Aktivisté Greenpeace pohledem z malostranské Mostecké věže
Pětimetrová velryba nafouknutá před japonskou ambasádou Policisté si s Janem Havrkampem ujasňují před ambasádou pravidla hry

Foto: Jakub Kašpar/EkoList


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist