https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-zada-aby-cesko-podalo-kvuli-turowu-zalobu-na-polsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace žádá, aby Česko podalo kvůli Turówu žalobu na Polsko

3.2.2021 11:21 | LIBEREC (ČTK)
Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.
Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Ekologická organizace Greenpeace ČR žádá v petici, aby česká vláda podala žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby hnědého uhlí v dolu Turów u česko-polské hranice. Podle ekologů požádala polská státní společnost PGE, které důl a přilehlá elektrárna patří, o prodloužení povolení k těžbě do roku 2044. Stalo se tak opět utajeně, bez informování české vlády a veřejnosti, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor uhelné kampaně Greenpeace Luboš Pavlovič.
 

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.

Česko už loni podalo kvůli dolu Turów Evropské komisi oficiální podnět, který je předstupněm k žalobě. Komisaři na konci prosince potvrdili, že Polsko při rozšiřování dolu směrem k českým hranicím porušilo evropskou legislativu. Podle Pavloviče usilovala PGE o prodloužení těžby ve stejné době, kdy vedli složitá jednání zástupci české a polské strany s cílem nalézt řešení sporu. "Žádost o povolení k další těžbě staví na stejných problematických a nezákonných procesech, které Česká republika i Evropská komise kritizují," doplnil.

Podle Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR je proto nyní žaloba na nelegální rozšíření dolu nevyhnutelná. Ode dneška mohou lidé na stránkách Greenpeace ČR a Sousedského spolku Uhelná www.spoluproklima.cz/stopturow/ podepisovat petici, která českou vládu k podání žaloby vyzývá. "Žaloba přitom nemá být namířena proti Polsku jako státu či jeho obyvatelům, ale proti postupu polské státní firmy PGE a místních úřadů, které její kroky umožňují," dodal Pavlovič.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist