Grégr se postavil za informace o znečištění prostředí
"Samozřejmě souhlasím s postupem podniků, které otevřeně informují o chemických látkách, vypouštěných do ovzduší," říká v dopise, adresovaném předsedovi Dětí Země Jindřichu Petrlíkovi Miroslav Grégr. Zároveň ale připomíná, že jeho ministerstvo soukromé podniky neřídí a proto jim bez existence příslušného zákona nemůže nic přikazovat.
Zákon, který tento registr zavádí v současné době projednává Poslanecká sněmovna. "Příslušný návrh zákona "prošel" v červenci prvním čtením ve Sněmovně a předkládá ho sociálně demokratická vláda, jejímž jsem členem," říká v dopise Petrlíkovi Grégr. Z dopisu dále vyplývá, že ministr přijetí tohoto zákona podporuje. Integrovaný registr znečištění by měl být jakousi veřejně přístupnou databází, kterou by byly jednotliví znečišťovatelé povinni aktualizovat, a z níž by si každý mohl zjistit údaje o míře znečištění svého životního prostředí i o zdrojích tohoto znečištění.
Grégrův dopis je odpovědí na studii "POPs - jedy v srdci Evropy", kterou děti země předaly ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) 4. září v rámci kampaně "Budoucnost bez jedů". Studie, kterou zpracovala Evropská pracovní skupina IPEN, pojednává o stavu znečištění střední a východní Evropy tzv. perzistentními organickými látkami, jež patří mezi nejnebezpečnější znečišťující látky pro životní prostředí i lidské zdraví. Konstatuje mimo jiné, že toxické látky se do našeho prostředí dostávají v důsledku nedostatečné kontroly nakládání s nimi. ČR patří podle studie IPEN mezi země s prostředím nejvíce kontaminovaným tzv. dioxiny. "Stejnou studii jsme doručili i Svazu průmyslu a dopravy ČR a Svazu chemického průmyslu ČR, doposud však bez odezvy," dodává mluvčí Půlkrábková.
reklama