https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-britskemu-prumyslu-se-nelibi-nove-limity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Britskému průmyslu se nelíbí nové limity

19.1.2004 13:43 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Britský těžký průmysl, včetně množství tepelných elektráren, bude nucen snížit emise oxidu uhličitého o 16 % během následujících několika let v důsledku nové vládní směrnice z minulého týdne, která vychází z nařízení Evropské unie. Snížení o 16,4 %, které se zvýší na plných 20 % na konci desetiletí je součástí systému obchodování s emisemi skleníkových plynů, který začne platit pro země EU od roku 2005 a měl by napomoci dosáhnout cílů Kjótského protokolu snížení produkce plynů způsobujících klimatické změny.
 

Vládní nařízení předchází začátek obchodování s volnými limity emisí, které by mělo začít příští týden na burze London Stock Exchange podle dosud v Británii platných emisních limitů. Představitelé průmyslu reagovali na nově vyhlášenou směrnici velice negativně a argumentovali tím, že není potřeba zavádět přísnější opatření než v ostatních evropských zemích.

Velké společnosti varovaly, že nové podmínky výroby zvednou konečnou cenu elektrické energie o 40 - 80 % na konci desetiletí, když se Velká Británie zaváže snížit emise uhlíkových plynů o 20 % oproti roku 1990. Jenže experti ze specializované finanční firmy Climate Change Capital tvrdí, že britský průmysl již omezil produkci skleníkových plynů o 12 % a současné obavy velkých firem jsou tedy značně přehnané. Podle Climate Change Capital je číslo, které uvádí zástupci společností jako reálný dopad na ceny, desetkrát vyšší než bude realita.

Organizace Přátelé Země (FE) tvrdí, že vláda plánovala postupné kroky snižování s tím, že nejtvrdší pokles o 20 % by měl platit jen mezi roky 2008  až  2012. Podle ochránců z FE by měly platit nejvyšší limity od začátku obchodování s emisemi, tedy již od příštího roku. Evropská unie počítá s přidělováním povoleného objemu vypouštěných plynů přímo jednotlivým průmyslovým provozům. Jestliže továrny překročí přidělené kvóty budou nuceny zaplatit nejdříve 40 euro a později 100 euro za každou tunu navíc. Společnosti si budou moci koupit volné emisní kredity od průmyslových provozů, které budou vyrábět čistěji než jak jim směrnice nařizuje.

Organizace EEF sdružuje více než 6000 průmyslových společností. Helen Woolstonová, která má v této organizaci na starosti ochranu životního prostředí, si stěžuje: "Nově zavedené limity zdvojnásobí již platná omezení zavedená v rámci Kjótského protokolu, která nařizují snížit produkci šesti hlavních skleníkových plynů o 12,5 %". Woolstonová tvrdí, že podle mezinárodní dohody mělo jít původně o snížení o 8 - 8,5 %, ale v současnosti se jedná již o 16, 4 % u emisí oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého. "Není to tak úplně spravedlivé, když průmysl hraje svoji roli v rámci boje proti klimatickým změnám, zatímco neexistuje obdobný politický tlak na domácnosti ani na dopravce, i když tyto zdroje mají na svědomí více než dvě třetiny emisí CO i CO2.

Podle článku Davida GowaThe Guardian 17. 1. 2004


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist