Guardian: Cena za stabilní klima se podle Nicholase Sterna zdvojnásobila
Zamrzlé ledovcové jezero na ostrově Mather, Prydzova zátoka, Antarktis. Podmínky zveřejnění této fotografie upravuje licence Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. | |
Foto: Hannes Grobe/Wikimedia Commons |
Nicolas Stern minulý týden v Londýně prohlásil, že změny klimatu postupují rychleji, než se předpokládalo, a tak je potřeba, aby i omezování škodlivých emisí probíhalo ostřeji. Podle něj by mělo být cílem udržet koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře pod 500 ppm (částic na milion). Zpráva z roku 2006 počítala se stabilizací na úrovni mezi 450 - 550 ppm. "Jsem přesvědčen, že realita bude zřejmě uprostřed a udržení koncentrace na hladině 500 ppm bude stát dvě procenta světového HDP," řekl Guardianu Stern. V současnosti dosahují koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře na úroveň 380 ppm. Kdyby se podařilo ustálit koncentraci na hodnotě 450 ppm, zřejmě dojde ke zvýšení průměrné teploty na planetě o dva stupně. V říjnu 2006 ve zprávě pro britskou vládu počítal Sternův tým s tím, že emise skleníkových plynů se podaří do roku 2050 omezit o čtvrtinu.
V předchozí zprávě pro London School of Economics Stern tvrdil, že jedno procento světového bohatství rozhodně není "triviální částka". Pro Velkou Británii to ročně představuje investice za 14 miliard liber. Autor však argumentuje tím, že jde stále jen o zlomek ročního růstu a je to i mnohem méně, než průmyslové země vydávají na zdravotnictví, což představuje 8 - 14 % hrubého domácího produktu.
Stern upozorňuje, že nynější odhad nákladů ve výši dvou procent by měl vlády varovat, aby začaly jednat velmi rychle. "Všechno závisí na dobře nastavené politice a na fungujících trzích s uhlíkem. Existuje celá řada cest, jak situaci zvládnout, a mnoho možností, jak jednat a jak vše dělat relativně levně," prohlásil Stern.
Úroveň koncentrace oxidu uhličitého na úrovni 500 ppm prý snižuje riziko nárůstu teploty o pět stupňů Celsia v porovnání s předindustriální dobou z 50 % na 3 %. Takový nárůst teplot prý Země zaznamenala před 35 - 55 miliony let a v té době žili v oblasti severního pólu aligátoři, prohlásil Stern. "Takový nárůst teplot by skutečně změnil celý svět," dodal.
Podle článku Juliette Jowitové a Patricka Wintoura z The Guardian z 26. června 2008
reklama
Online diskuse
Drzost - 2. 7. 2008 - fafnirlyn-xno a jsme u jádru pudla.Zdaleka ne všichni významní vědci souhlasí se závěty IPCC,nekolik jich tam bylo dokonce podvodně uvedeno. Jestliže si kladete otázku,v čím zájmu je rozpoutávána panika,pak jste si na ni v dalším příspěvku docela slušně odpověděl.A navíc.Tohle blbnutí docela silně odčerpává finance a kapacity vyspělé části světa,takže se snižuje rozdíl mezi starými hospodářskými mocnostmi a novými mocnostmi typu Číny a Indie,které si výkonnost svého hospodářství nehodlají snižovat nějakými omezeními emisí čehokoliv.Za další z toho profituje Rusko,které k předešlým důvodům přidává surovinovou nadvládu.A ostatní ,kteří se živí budováním OZE v naprosto nevyhovujících podmínkách,a v podstatě tyjí z dotací strachy zblblého davu.Konec konců,není tajemstvím,že když ve Spolkové republice neuspěla idea socialismu,protože se lidé měli příliš dobře, KGB iniciovala založení strany Zelených. |