Guardian: Chytré domy nám pomohou adaptovat se na změny klimatu
Britský Institut pro výzkum veřejné politiky (IPPR) považovaný za Blairův think-tank v neděli uveřejnil zprávu vyzývající Británii, aby se stala zemí "bez odpadu". To znamená zemí, ve které je veškerý odpad recyklován nebo znovu využíván namísto skládkování. Oznámil také, že na zboží určené k jednorázovému použití by měly být uvaleny speciální daně, aby lidé raději kupovali věci s delší životností. Institut rovněž doporučil, aby se lidé naučili věci opravovat a používat znovu místo toho, aby je vyhodili. Zároveň by se mělo tlačit na výrobce, aby vyráběli trvanlivější produkty, které se mohou používat opakovaně.
IPPR také navrhuje, že by úřady vybíraly peníze za netříděný odpad, který lidé vyhodí. Britové každoročně vyhodí víc než 300 milionů tun odpadu, ale vytřídí pouze necelou polovinu z tohoto množství. "Čím dál více se z nás stává společnost věcí na jedno použití, která je odkázaná na levné, jednorázové a těžko recyklovatelné zboží," řekl Nick Pearce, ředitel IPPR. "Výrobci by měli mít větší zodpovědnost za celou dobu životnosti produktu," dodal. Ve studii IPPR se dále píše, že Dánsko, Švédsko i Belgie již daně na jednorázové výrobky zavedly.
Sir David King pro Guardian uvedl, že se Británie musí začít připravovat na významné změny, které přijdou s globálním oteplováním: teplejší léta i vlhčí zimy. Například bude nutné ponechávat nezastavěné záplavové oblasti, protože povodně budou stále častější. Také je podle něj třeba stavět mnohem chytřeji. Budovy budoucnosti by měly být spíše bezdrátové než plné všech elektrických vymožeností dnešního typického domova či kanceláře. Všechnu energii by pak měly získávat ze svého okolí, to znamená využívat geotermální, větrné a solární zdroje. Domy by měly být osvětleny denním světlem díky "světlovodům" - otvorům ve střeše umožňujícím prostup světla do místností. A odpad vyprodukovaný v budovách by se měl likvidovat přímo na místě.
"Adaptace je stejně důležitá jako zmírňování," říká o klimatických změnách Sir David King a dodává, že máme jen malou šanci se nebezpečné změně klimatu vyhnout. Následujících třicet let bychom se podle něj tedy měli adaptovat a připravovat, napsal The Observer.
Podle článku Gaby Hinsliffové v Guardian ze dne 19. 11. 2006
reklama