Guardian: Čistší vzduch by zachránil milióny životů, tvrdí zahraniční studie
Počet předčasných úmrtí se podle studií v důsledku znečištění vzduchu navýší o 30 procent v zemích OECD a o 100 procent mimo OECD.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Love Krittaya/Wikimedia Commons |
Dle výsledků nedávné studie by boj se změnou klimatu snížením emisí skleníkových plynů mohl zachránit miliony životů díky čistšímu vzduchu.
Výzkumníci předpokládají, že do roku 2050 by se dalo předejít asi 100 miliónům předčasných úmrtí způsobených respiračními zdravotními problémy, jež jsou spojeny se znečištěním ovzduší. Šlo by to prostřednictvím opatření, kterým je například užívání automobilů s nízkými emisemi.
Posudky varují, že pokud vlády budou pokračovat v užívání energie tak, jak bylo doposud obvyklé, zvětšující se počet obyvatel, stárnutí populace a rostoucí míra urbanizace budou příčinou předčasných úmrtí. V důsledku znečištění vzduchu se dle studií navýší o 30 procent v zemích OECD a o 100 procent mimo OECD.
Ohrožení zdraví kvůli znečištěnému ovzduší je dobře známé. Z nedávného výzkumu Americké plicní asociace (ALA) vyplynulo, že 186 milionů obyvatel USA žije v oblastech s nebezpečným stupněm znečištění ovzduší.
"Navzdory tomu, že je to již 40 let od doby, kdy byl v roce 1970 schválen Zákon o čistotě ovzduší, žije stále šest z deseti Američanů v oblastech, kde dýchají nezdravý vzduch," řekl Paul Billings z ALA. Stejně jako vozidla s naftovým motorem, tak i uhelné elektrárny významně přispívají k znečišťování ovzduší ve Spojených státech. Součástí posudku plicní asociace byl i požadavek na očištění výletních lodí, kontejnerových lodí a tankerů, které jak studie uvádí, budou zodpovědné do roku 2030 za přibližně 45 procent emisí pevných částic v USA.
Podle článku Cleaner air from reduced emissions could save millions of lives, says report vydaného 12.5. 2009 na The Guardian.
reklama
Online diskuse
Čistého vzduchu se nenají! - 18. 5. 2009 - francimórTo já s vámi souhlasím, právě proto říkám, že to chce nějakou rozumnější iniciativu než posílat furt dokola potravinové balíčky. (A tím nemyslím rozdávat tam dobrodušně patentované osivo, které si pak musí každý rok kupovat znovu.) Ale sám žádný nápad nemám, takže si jen tak fantazíruju.Ad Luft: nesmysly vzduch nevyčistí, to ne. Ale zakázat všechny auta a podobně nemůžeme, alternativní pohony s nižšími emisemi vám taky nejsou po chuti (nebo se mýlím?), brigádníci, kteří by běhali po městě a chytali emise do síťek na motýly by vyšli draho... Tak co s tím? Vrazíme miliardy do nějakého výzkumu? A to pak zas budete brblat, že si na tom někdo mastí kapsu. |