Guardian: Čistší vzduch by zachránil milióny životů, tvrdí zahraniční studie
Počet předčasných úmrtí se podle studií v důsledku znečištění vzduchu navýší o 30 procent v zemích OECD a o 100 procent mimo OECD.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Love Krittaya/Wikimedia Commons |
Dle výsledků nedávné studie by boj se změnou klimatu snížením emisí skleníkových plynů mohl zachránit miliony životů díky čistšímu vzduchu.
Výzkumníci předpokládají, že do roku 2050 by se dalo předejít asi 100 miliónům předčasných úmrtí způsobených respiračními zdravotními problémy, jež jsou spojeny se znečištěním ovzduší. Šlo by to prostřednictvím opatření, kterým je například užívání automobilů s nízkými emisemi.
Posudky varují, že pokud vlády budou pokračovat v užívání energie tak, jak bylo doposud obvyklé, zvětšující se počet obyvatel, stárnutí populace a rostoucí míra urbanizace budou příčinou předčasných úmrtí. V důsledku znečištění vzduchu se dle studií navýší o 30 procent v zemích OECD a o 100 procent mimo OECD.
Ohrožení zdraví kvůli znečištěnému ovzduší je dobře známé. Z nedávného výzkumu Americké plicní asociace (ALA) vyplynulo, že 186 milionů obyvatel USA žije v oblastech s nebezpečným stupněm znečištění ovzduší.
"Navzdory tomu, že je to již 40 let od doby, kdy byl v roce 1970 schválen Zákon o čistotě ovzduší, žije stále šest z deseti Američanů v oblastech, kde dýchají nezdravý vzduch," řekl Paul Billings z ALA. Stejně jako vozidla s naftovým motorem, tak i uhelné elektrárny významně přispívají k znečišťování ovzduší ve Spojených státech. Součástí posudku plicní asociace byl i požadavek na očištění výletních lodí, kontejnerových lodí a tankerů, které jak studie uvádí, budou zodpovědné do roku 2030 za přibližně 45 procent emisí pevných částic v USA.
Podle článku Cleaner air from reduced emissions could save millions of lives, says report vydaného 12.5. 2009 na The Guardian.
reklama
Online diskuse
Čistého vzduchu se nenají! - 18. 5. 2009 - fafnirale francimórekde jste přišel na to,že alternativní smyslupný pohon je mi proti mysli.Proti mysli jsou mi biopaliva,která nejen že nesnižují škodlivé emise,ale navíc jsou zbytečně drahá,a na jejich výrobu je třeba více energie ,než jsou schopná dodat.Elektromobil,který spolehlivě ujede na jedno osazení více než 500 km a nestál by milion bych jenom uvítal.A výzkum pro mě není sprosté slovo,a úspěšný řešitel skutečného problému nechť je klidně bohatší než Saudskoarabský král.A bez peněz holt výzkum dělat nelze.A aby bylo jasno,vůbec mi není proti mysli výzkum,opakuji výzkum OZE,ale současná dotační politika jejich provozování.A hlavně provozování v místech kde pro ně vůbec nejsou podmínky,a mezi ta místa bohužel střední Evropa patří. |