Guardian: Delfíní zabijáci jsou pro vědce záhadou
Delfíni, kteří jsou dlouzí přes tři metry, napadají o třetinu menší sviňuchy v jejich útočištích. Tlučou je svými špičatými „zobany“ a způsobují jim četná vnitřní zranění, například zlomeniny žeber a dokonce vykloubení páteře. Někdy jsou také na kůži sviňuch patrné známky po delfíních zubech. V posledních 10 letech stoupl počet napadených sviňuch o 300 %. Zranění způsobená delfíny jsou tak vážná, že jim tři čtvrtiny sviňuch podlehnou.
Muzeum historie přírody, které koordinuje výzkum, říká, že počet zaznamenaných zabití v loňském roce stoupl na 126, oproti tomu v roce 1995 jich bylo zjištěno 40. K vysvětlení záhady, proč delfíni tak často na sviňuchy útočí, vzniklo mnoho teorií. Podle jedné teorie si na sviňuchách delfíni trénují lovecké dovednosti, podle jiné si delfíni na sviňuchách odreagovávají frustraci, že nejsou schopni najít si partnera. Mluvčí skupiny, která se touto záležitostí při muzeu historie přírody zabývá, Rod Penrose, se však domnívá, že příčinou je potravinová konkurence. Řekl: „Pro delfíní útoky existuje mnoho rozumných vysvětlujících teorií, já osobně se ale domnívám, že příčinou je jídlo.“
Při pitvě zabitých sviňuch bylo zjištěno, že všechny nedlouho před smrtí ulovily a snědly pro ně neobvyklé rybí druhy, což indikuje, že svou obvyklou kořist nehledají snadno. Rod Penrose dále Guardianu řekl: „Delfíni zabíjejí samce stejně jako samice, mladé sviňuchy stejně jako dospělé, dokonce zabíjejí i březí samice. Jediné vysvětlení podle mě je, že soupeří o potravu. Myslím, že je to způsobeno úbytkem ryb, scházejí nám k tomu však důkazy ve formě přesných dat.“
Podle článku Paula Browna v deníku Guardian ze dne 19. 1. 2005
reklama