Guardian: EU kritizuje Spojené státy kvůli Kjótskému protokolu
Spojené státy sice vyvíjejí čistší technologie pro budoucnost, při bezprostředním ohrožení globálním oteplováním to však nestačí, prohlásil evropský komisař Stavros Dimas. "Amerika si pořád myslí, že se to vyřeší pomocí technologií," řekl Dimas. "My však víme, že je potřeba omezit emise z fosilních paliv."
"Je potřeba, aby spolupracovaly všechny státy, které mají velké emise oxidu uhličitého. Včetně Spojených států, které mají nejsilnější ekonomiku světa, ale také nejvíce znečišťují," řekl Dimas na tiskové konferenci a zdůraznil, že do mezinárodního boje s klimatickými změnami by se měly zapojit také Čína, Indie a další rozvojové země, píše Guardian.
Protokol zavazuje státy omezit do roku 2012 emise šesti skleníkových plynů o pět procent oproti úrovni z roku 1990. Kjótský protokol byl podepsán v roce 1997 a v platnost vstoupil 16. března 2005, když byl ratifikován potřebným počtem zemí. Spojené státy Kjóto podepsat odmítly s tím, že by to pro jejich ekonomiku bylo zbytečné břemeno. To vzbudilo mnoho kritiky od ekologických aktivistů, kteří připomněli, že Amerika je odpovědná za celou čtvrtinu celosvětových emisí skleníkových plynů.
Dimas podle Guardianu dále řekl, že v červnu odstartuje Evropská unie kampaň, která má pobídnout obyvatele "k malým změnám, jež budou znamenat velké úspory". "Například snížit doma termostat o 1 stupeň znamená omezit emise z výroby tepla o 5-7 procent, používat úsporné žárovky a nechávat auto doma, jak jen je to možné," vysvětlil. Taková opatření mohou pomoci Evropské unii dostát do roku 2012 cílům Kjótského protokolu. Naproti tomu Spojené státy budou mít v té době emise o třicet procent vyšší, než by Kjótský protokol vyžadoval.
Podle článku v deníku Guardian Guardian ze dne 15. 3. 2006
reklama