Guardian: Evropské lesy absorbují více uhlíku
Zvýšení počtu stromů ve 27 zemích EU v letech 1990 až 2005 vedlo k absorbování dalších 126 milionů tun uhlíku, to je množství rovné 11 % emisí, zjistila nová studie univerzity v Helsinkách. Evropské lesy tak absorbují oxid uhličitý rychleji, než se původně předpokládalo, tvrdí vědci. Podle nich by omezení emisí o 20 procent do roku 2020 vyžadovalo mnohem víc než zvýšení energetické účinnosti, nové technologie a omezení dalších skleníkových plynů, jako je metan.
Evropě by k dosažení tohoto cíle mohly pomoci i uhlíkové "povolenky" pro expanzi lesů, píše Guardian. Vedoucí studie Pekka Kauppi uvedl, že absorpce uhlíku byla oproti pěti procentům, která v roce 1992 s kolegy vypočítali, víc než dvojnásobná. Dodatečná absorpce díky novým stromům se pohybovala od 10 % v 15 starších členských státech EU, např. v Rakousku, Belgii a Dánsku, po 15 % ve 12 nových členských státech, např. v Estonsku, Maďarsku a na Slovensku. Kauppi podle Guardianu řekl: "Dobrou zprávou je to, že stromy jsou při zachytávání a ukládání uhlíku velice efektivní."
Spoluautor Aapo Rautiainen doplnil: "Podle hrubých odhadů by jejich vliv na omezování uhlíku v atmosféře mohl být dvojnásobný oproti tomu, čeho se dnes v Evropě dosáhne používáním obnovitelných zdrojů." Vědci proto doporučili, aby se evropské vlády kromě omezování emisí fosilních paliv zaměřily i na zemědělskou a lesnickou politiku a odpadové hospodářství a posílily důležitou roli biomasy jako "úložiště uhlíku".
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v roce 1990 v britských lesích uloženo v živé biomase 95 milionů tun uhlíku, v roce 2005 to ale bylo už 112 milionů tun, uvádí Guardian. Rozloha zalesněných oblastí v Británii se za posledních 60 let zdvojnásobila, ale Úřad pro lesnictví varuje, že další expanzi lesů limituje tlak na půdu. Na vyrovnání emisí z automobilů by navíc bylo potřeba zalesnit tři čtvrtiny celé rozlohy půdy v Británii.
Podle článku Alison Benjaminové v deníku Guardian ze dne 29. 11. 2007
reklama
Online diskuse
místo oxidu budou biodiverzitu ničit lesy - 3. 12. 2007 - NickaTuto zprávu považuji za velmi nebezpečnou, až poplašnou. Alespoň v českých podmínkách je v současnosti bezlesí ohroženo více než lesy. Ale například polních ptáků (vázaných spíše na neobdělávané nelesní plochy, než na vlastní pole) ubývá v celé Evropě na rozdíl od lesních. Pokud by se zalesňovalo, tak to odnesou především tyto zemědělsky nevyužívané nebo málo využívané nelesní plochy, na které je vázaná spousta mizejících druhů rostlin a živočichů. Tím dostanou poslední ránu.Boj proti globálnímu oteplování je veden také pod heslem ochrany biodiversity. To, co by snad globální oteplování způsobilo za 100 let (osobně tomu však nevěřím, protože v tomto směru jsou živé organismy velmi přizpůsobivé), to se může podařit za 15 let EU mnohem efektivněji. Přímá destrukce biotopů funguje mnohem efektivněji, než proměny klimatu. To dokázaly staré zemědělské civilizace všude velmi rychle po svém vzniku nebo příchodu i se svými primitivními nástroji používanými vlastními rukami, bez pomoci strojů. Když do toho vloží EU své obrovské peníze a spojí se průmyslová lobby s lesnickou a s masami obyčejných konzumentů, tak se mohou naplnit katastrofická tvrzení alarmistů o vymírání desítek tisíc druhů živých organismů ročně. Nebyl by to problém v zachovalé krajině. Ale v kulturní krajině řízené lidmi a poznamenané řadou nepříznivých faktorů (znečištění, eutrofizace, fragmentace, acidifikace atd.) už stačí poměrně málo. Nedávno se nechali slyšet naše lesnické společnosti, že se v republice dá osázet 1 milión hektarů lesem, to je 1O tisíc kilometrů čtverečních, osmina republiky. Dopad by to mělo jako ve 20. století náhradní rekultivace, ale rychlejší a větší. A to vše možná jen kvůli statistické manipulaci s daty účelově upravenými pro nějakou konferenci politiků. Hlasoval jsem pro vstup do EU, ale začínám se jí bát čím dál, tím víc. |