Guardian: Evropské lesy absorbují více uhlíku
Zvýšení počtu stromů ve 27 zemích EU v letech 1990 až 2005 vedlo k absorbování dalších 126 milionů tun uhlíku, to je množství rovné 11 % emisí, zjistila nová studie univerzity v Helsinkách. Evropské lesy tak absorbují oxid uhličitý rychleji, než se původně předpokládalo, tvrdí vědci. Podle nich by omezení emisí o 20 procent do roku 2020 vyžadovalo mnohem víc než zvýšení energetické účinnosti, nové technologie a omezení dalších skleníkových plynů, jako je metan.
Evropě by k dosažení tohoto cíle mohly pomoci i uhlíkové "povolenky" pro expanzi lesů, píše Guardian. Vedoucí studie Pekka Kauppi uvedl, že absorpce uhlíku byla oproti pěti procentům, která v roce 1992 s kolegy vypočítali, víc než dvojnásobná. Dodatečná absorpce díky novým stromům se pohybovala od 10 % v 15 starších členských státech EU, např. v Rakousku, Belgii a Dánsku, po 15 % ve 12 nových členských státech, např. v Estonsku, Maďarsku a na Slovensku. Kauppi podle Guardianu řekl: "Dobrou zprávou je to, že stromy jsou při zachytávání a ukládání uhlíku velice efektivní."
Spoluautor Aapo Rautiainen doplnil: "Podle hrubých odhadů by jejich vliv na omezování uhlíku v atmosféře mohl být dvojnásobný oproti tomu, čeho se dnes v Evropě dosáhne používáním obnovitelných zdrojů." Vědci proto doporučili, aby se evropské vlády kromě omezování emisí fosilních paliv zaměřily i na zemědělskou a lesnickou politiku a odpadové hospodářství a posílily důležitou roli biomasy jako "úložiště uhlíku".
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v roce 1990 v britských lesích uloženo v živé biomase 95 milionů tun uhlíku, v roce 2005 to ale bylo už 112 milionů tun, uvádí Guardian. Rozloha zalesněných oblastí v Británii se za posledních 60 let zdvojnásobila, ale Úřad pro lesnictví varuje, že další expanzi lesů limituje tlak na půdu. Na vyrovnání emisí z automobilů by navíc bylo potřeba zalesnit tři čtvrtiny celé rozlohy půdy v Británii.
Podle článku Alison Benjaminové v deníku Guardian ze dne 29. 11. 2007
reklama
Online diskuse
rozsah lesů - 4. 12. 2007 - NickaRozsah lesů není dán jen klimatickými podmínkami a ani nikdy v minulosti nebyl. Jen když pomineme všechny ostatní faktory, tak může vyjít přirozený výskyt lesa na 90 % území. Les omezovala v minulosti i pastva velkých savců, ať již divokých nebo domestikovaných. V závěru interglaciálů pak docházelo k rozvolnění lesa i díky vyplavení živin (to dnes ovšem díky antropogenní eutrofizaci prostředí neplatí) a možná to dokonce významně přispívalo k následujícímu nástupu glaciálů. Nejrozsáhlejší zalesnění bylo na našem území v atlantiku, kdy srážky byly až dvakrát větší a průměrná teplota o 2-3 stupně Celsia vyšší než dnes.. Ale už v té době byl rozsah lesů omezován pastvou a bezlesí nebylo jen na vrcholcích kopců.U ochrany původnosti je vždy velký problém časový horizont toho co považujeme za původní. Změny v interglaciálu byly obrovské a dramatické. Pokud bychom považovali za původní rozsah lesa z atlantika, pak bychom ale museli například tvrdě omezovat výskyt jedle a buku, protože tehdy byla jiná druhová struktura lesů. Ale to by v dnešních podmínkách bylo naprosto nepřirozené. To, že se ochrana přírody zakotví v zákonech, ještě neznamená, že to má nějakou objektivní platnost. Každá profesní lobby se snaží pomocí zákonů podporovat činnost, která ji živí. Cíle ochrany přírody a životního prostředí nejsou objektivně dané. Nedá se nijak dokázat, že jedny cíle jsou lepší než jiné. V zásadě se můžeme libovolně rozhodnout, co budeme chránit a jak. Ale cíle by se měly předkládat k demokratické diskusi a tam se obhájit. Ani v tomto případě se nijak nezbavíme tíhy odpovědnosti za (správné) rozhodnutí. |