https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-evropske-lesy-absorbuji-vice-uhliku?ids%5Bxd85045b1e554da6f8b183c878cfcb6c5%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Evropské lesy absorbují více uhlíku

3.12.2007 08:18 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Evropská unie by mohla dostát svému cíli a snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 20 %, kdyby rozšířila svou rozlohu lesů, napsal deník Guardian.
 

Zvýšení počtu stromů ve 27 zemích EU v letech 1990 až 2005 vedlo k absorbování dalších 126 milionů tun uhlíku, to je množství rovné 11 % emisí, zjistila nová studie univerzity v Helsinkách. Evropské lesy tak absorbují oxid uhličitý rychleji, než se původně předpokládalo, tvrdí vědci. Podle nich by omezení emisí o 20 procent do roku 2020 vyžadovalo mnohem víc než zvýšení energetické účinnosti, nové technologie a omezení dalších skleníkových plynů, jako je metan.

Evropě by k dosažení tohoto cíle mohly pomoci i uhlíkové "povolenky" pro expanzi lesů, píše Guardian. Vedoucí studie Pekka Kauppi uvedl, že absorpce uhlíku byla oproti pěti procentům, která v roce 1992 s kolegy vypočítali, víc než dvojnásobná. Dodatečná absorpce díky novým stromům se pohybovala od 10 % v 15 starších členských státech EU, např. v Rakousku, Belgii a Dánsku, po 15 % ve 12 nových členských státech, např. v Estonsku, Maďarsku a na Slovensku. Kauppi podle Guardianu řekl: "Dobrou zprávou je to, že stromy jsou při zachytávání a ukládání uhlíku velice efektivní."

Spoluautor Aapo Rautiainen doplnil: "Podle hrubých odhadů by jejich vliv na omezování uhlíku v atmosféře mohl být dvojnásobný oproti tomu, čeho se dnes v Evropě dosáhne používáním obnovitelných zdrojů." Vědci proto doporučili, aby se evropské vlády kromě omezování emisí fosilních paliv zaměřily i na zemědělskou a lesnickou politiku a odpadové hospodářství a posílily důležitou roli biomasy jako "úložiště uhlíku".

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v roce 1990 v britských lesích uloženo v živé biomase 95 milionů tun uhlíku, v roce 2005 to ale bylo už 112 milionů tun, uvádí Guardian. Rozloha zalesněných oblastí v Británii se za posledních 60 let zdvojnásobila, ale Úřad pro lesnictví varuje, že další expanzi lesů limituje tlak na půdu. Na vyrovnání emisí z automobilů by navíc bylo potřeba zalesnit tři čtvrtiny celé rozlohy půdy v Británii.

Podle článku Alison Benjaminové v deníku Guardian ze dne 29. 11. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Les, bezlesie a kopytníky - 5. 12. 2007 - Jozef Vojtek

Po skončení doby ľadovej sa v strednej Európe tajga začala vyvíjať za prítomnosti veľkých bylinožravcov a všežravcov, teda pratura, losa, medveďa a ešte aj soba. Po vystriedaní tajgy za listnatý opadavý les k nim pribudli zubor, lesný tarpan, diviak a jeleň. Ich populácie boli zrejme spojité. Populačná hustota mohla byť iba taká, aká bol úživnosť prostredia, teda najmä aby si pod snehom zvieratá našli dosť stariny až do samej jari. Prales teda nemohol byť na celej svojej ploche zapojeným porastom drevín vysokých 20-50 m.

Na danom mieste v dubine priemerne každých 300 rokov spadol mohutný dub. Tím v nej vznikla diera o ploche asi 10-20 árov. Dostatok svetla na dne diery umožnil bujný rast tráv, širokolistých bylín a semenáčikov drevín. Spásanie tejto prízemnej vrstvy vegetácie kopytníkmi dlho bránilo obnove lesa. Kopytníky samozrejme nespásali každý druh porastu rovnako. Lesný tarpan povedzme spásal listy semenáčikov bresta (jilm) iba zjari, kým listy javora poľného (babyka) alebo svíba krvavého v priebehu celého roka.

Prales bol teda na uvedený spôsob dlhodobo prederavený na mnohých miestach a tam sa mohli uplatňovať aj nelesné druhy. Zrejme však nikdy nešlo o súvislé väčšie plochy.

Typicky stepné druhy sem zavliekol až poľnohospodár (drop, jarabica). Mnohé z nich sú závislé na tradičných spôsoboch využívania kultúrnej krajiny (ponechávanie na jarné zaplavenie, kosenie ručne - kosou, pastva hospodárskych zvierat, kombinácia kosenia a spásania, nehnojenie umelými hnojivami a podobne). Budúcnosť týchto druhov závisí od zabezpečenia prítomnosti ich ekologickej niky. To je u bezstavovcov v dnešnej dobe a v dnešnej kultúrnej krajine často problém. Kto z vás napríklad odloží motorovú kosačku, zaobstará si kosu, naučí sa ju kuť a bude ňou kosiť trávnik okolo domu (kvôli nejakým húseniciam)? A iba 2x za rok?

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist