Guardian: Geneticky upravené plodiny neohrožují biodiverzitu, říkají vědci
Kukuřičné pole. | |
Ilustrační foto: Jan Stejskal/EkoList |
Pokusy s pěstováním olejnin a cukrové řepy, geneticky upravenými tak, aby odolaly selektivnímu herbicidu a užívané v osevních postupech, přinesly farmářům ekonomický zisk a zachovaly genofond plevelu, jehož semena jsou potřebná jako potrava pro volně žijící ptactvo. Pokusy byly podpořeny britským ministerstvem životního prostředí a také zástupci průmyslu, prováděl je nezávislý Národní institut zemědělské botaniky.
Experiment netestoval bezpečnost geneticky upravených organismů. „Pokud není bezpečné tyto plodiny pěstovat, neměly by se pěstovat,“ řekl Jeremy Sweet, který nad pokusy dohlížel. „My jsme se zaměřili na to, jak s nimi farmáři hospodaří a jak je možné je zapojit do hospodářských systémů.“
Vědci v genetické modifikaci vidí zkratku k výraznému zlepšení plodin. Někdy může trvat i desetiletí, než se vyšlechtí osivo s požadovanými vlastnostmi. Takto však požadovaných vlastností může být dosaženo v laboratoři během několika ročních období. Oponenti však upozorňují hlavně na ohrožení krajinné biodiverzity.
Organizace Friends of the Earth se o studii vyjádřila ve smyslu „tonoucí se stébla chytá“. Emily Diamandová, aktivistka Friends of the Earth, řekla: „Vláda by měla přestat geneticky upravené plodiny podporovat a místo toho se zaměřit na udržitelné metody zemědělství.“
Podle článku Tima Radforda na Guardian ze dne 30. 11. 2004
reklama