Guardian: Hořící tropy - ponurá vize vědců o globálním oteplování
Výhled na prales, Cameron Highlands, Malajsie.
|
|
Foto: Tomáš Werner |
Stoupající emise skleníkových plynů způsobené nárůstem využívání uhlí v zemích jako například Čína nebo Indie mohou způsobit zvýšení teplot. Pralesy s vysokou vlhkostí se tak změní ve vyprahlou pustinu, která se snadno vznítí, řekl doktor Chris Field, z IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).
Zvýšené teploty mohou v tropech způsobit požáry a v artické tundře rozsáhlé tání ledu, při čemž se do atmosféry uvolní obrovské množství uhlíku, které způsobí rychlejší oteplování, řekl Field.
Field, ředitel oddělení globální ekologie na Carnegieho institutu, uvedl na setkání Americké associace pro rozvoj věd o víkendu v Chicagu, že poslední zpráva IPCC o klimatických změnách za rok 2007 značně podcenila vážnost klimatických změn v tomto století.
Ve zprávě došli vědci k závěru, že teplota Země se do roku 2100 zvýší pravděpodobně o 1,1 až 6,4 ºC. Velikost vzestupu závisí na budoucích světových emisích CO2. „V současnosti máme k dispozici data, z nichž vyplývá, že v letech 2000 až 2007 se koncentrace skleníkových plynů zvýšila mnohem rychleji, než jsme očekávali. V první řadě kvůli rozvojovým zemím jako Čína nebo Indie, kde došlo k obrovskému nárůstu výroby elektrické energie na bázi uhlí,“ řekl Field.
V příští zprávě, která má být vydána v roce 2014 a na jejíž vypracování bude Field dolhlížet, bude zohledněn scénář, kde globální oteplování je daleko vážnějším problémem, než jak se předpokládalo ve zprávě vydané v roce 2007.
Field řekl, že pokud tropy vyschnou natolik, že bude moci dojít k jejich vznícení, přestanou pralesy pohlcovat CO2 z atmosféry a dojde naopak k jeho uvolňování.
„Tropické pralesy jsou v podstatě nehořlavé. Pokud by se člověk pokusil založit požár, asi by se mu to nepovedlo. Jestliže ale jen trochu vyschnou, může dojít k ničivým požárům. Je patrné, že kvůli oteplováním se pralesní oblasti, které se dosud chovaly jako pohlcovače uhlíku, mohou stát jeho zdrojem. Výsledkem může být nekontrolovatelné oteplování,“ řekl Field.
Fieldovo varování bylo reakcí na prohlášení francouzských vědců, ve kterém řekli, že odhady IPCC o navýšení úroveně mořské hladiny o 40 cm do roku 2100 jsou velmi optimistickou předpovědí.
Bývalý americký viceprezident Al Gore, který na setkání v pátek večer vyzval k celosvětové kordinaci boje proti klimatickým změnám, řekl: „Dospěli jsme do stádia, kdy pokračování současného kurzu může ohrozit celou lidskou civilizaci.“
Podle článku Iana Sampla The tropics on fire: scientist's grim vision of global warming vydaného listem Guardian dne 16. února 2009.
reklama
Online diskuse
to už tady bylo - 21. 2. 2009 - AlešHonzo , vždyť máš přece vzdělání na to, aby jsi věděl , že ten článek je hloupost. Jinak k tvému předešlému příspěvku: my jsme tady vykáceli praticky všechny původní lesy , vytvořili jsme kulurní krajinu a nakonec i díky tomu zbohatli , právě vyspělé zemědělství západní evropy a lidské svobody v Anglii byl odrazový můstek k průmyslové revoluci, která začla v západní evropě a byla vyvezena do Ameriky a teprve mnohem později do celého světa. Nemají jiné národy stejné právo na dobrý život? přístup ke vzdělání , zdravotnictví a dopravě jako evropané ? Já myslím , že Ano, pokud chceme dělat dobré věci pro přírodu a tvořit dobro nemůžeme z toho jiné lidi vynechat. Rozvojové země nevykácí všechny původní lesy jako my , ale jen jejich část. Ostaně EU a USA se svojí politikou biopaliv jsou motorem kácení pralesů součanosti. Obecně platí , že čím déle danná společnost začíná industrializovat, tím menší důsledky pro přírodu to má , je to díky novým technologiím. Anglie , kde se s industrializací začalo, přišla prakticky o všechy lesy - na tavení železa ve vysokých pecích a dodneška se je nepodařilo obnovit.Pokud chceme zachránit co nejvíce pralesů na zemi musíme více investovat a obchodovat s 3 světem, tím dojde k rychlejšímu přerodu původních zemědělské na industriální společnost k rychlejšímu poklesu porodnosti a zvýšení výnosů zem. půdy. Sníží se tak tlak na kácení lesů. ( navíc na tom i vydělámi i my sami) Naopak čím více chudých zemědělců, kteřé mají hodně dětí, tím větší plochy vykáceného pralesa. |