Guardian: Hořící tropy - ponurá vize vědců o globálním oteplování
Výhled na prales, Cameron Highlands, Malajsie.
|
|
Foto: Tomáš Werner |
Stoupající emise skleníkových plynů způsobené nárůstem využívání uhlí v zemích jako například Čína nebo Indie mohou způsobit zvýšení teplot. Pralesy s vysokou vlhkostí se tak změní ve vyprahlou pustinu, která se snadno vznítí, řekl doktor Chris Field, z IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).
Zvýšené teploty mohou v tropech způsobit požáry a v artické tundře rozsáhlé tání ledu, při čemž se do atmosféry uvolní obrovské množství uhlíku, které způsobí rychlejší oteplování, řekl Field.
Field, ředitel oddělení globální ekologie na Carnegieho institutu, uvedl na setkání Americké associace pro rozvoj věd o víkendu v Chicagu, že poslední zpráva IPCC o klimatických změnách za rok 2007 značně podcenila vážnost klimatických změn v tomto století.
Ve zprávě došli vědci k závěru, že teplota Země se do roku 2100 zvýší pravděpodobně o 1,1 až 6,4 ºC. Velikost vzestupu závisí na budoucích světových emisích CO2. „V současnosti máme k dispozici data, z nichž vyplývá, že v letech 2000 až 2007 se koncentrace skleníkových plynů zvýšila mnohem rychleji, než jsme očekávali. V první řadě kvůli rozvojovým zemím jako Čína nebo Indie, kde došlo k obrovskému nárůstu výroby elektrické energie na bázi uhlí,“ řekl Field.
V příští zprávě, která má být vydána v roce 2014 a na jejíž vypracování bude Field dolhlížet, bude zohledněn scénář, kde globální oteplování je daleko vážnějším problémem, než jak se předpokládalo ve zprávě vydané v roce 2007.
Field řekl, že pokud tropy vyschnou natolik, že bude moci dojít k jejich vznícení, přestanou pralesy pohlcovat CO2 z atmosféry a dojde naopak k jeho uvolňování.
„Tropické pralesy jsou v podstatě nehořlavé. Pokud by se člověk pokusil založit požár, asi by se mu to nepovedlo. Jestliže ale jen trochu vyschnou, může dojít k ničivým požárům. Je patrné, že kvůli oteplováním se pralesní oblasti, které se dosud chovaly jako pohlcovače uhlíku, mohou stát jeho zdrojem. Výsledkem může být nekontrolovatelné oteplování,“ řekl Field.
Fieldovo varování bylo reakcí na prohlášení francouzských vědců, ve kterém řekli, že odhady IPCC o navýšení úroveně mořské hladiny o 40 cm do roku 2100 jsou velmi optimistickou předpovědí.
Bývalý americký viceprezident Al Gore, který na setkání v pátek večer vyzval k celosvětové kordinaci boje proti klimatickým změnám, řekl: „Dospěli jsme do stádia, kdy pokračování současného kurzu může ohrozit celou lidskou civilizaci.“
Podle článku Iana Sampla The tropics on fire: scientist's grim vision of global warming vydaného listem Guardian dne 16. února 2009.
reklama
Online diskuse
uniky zemniho plynu - 22. 2. 2009 - fafnirDěkuji pane Metelkoto že to odporuje základům výrokové logiky dobře vím,proto jsem to také psal.Leckdo,včetně medií a hospodářských subjektů ,o některých zde diskutujících nemluvě ,vehementně bojuje"PROTI ZMĚNĚ KLIMATU".To doufám nepopřete.Ostatně někteří zdejší diskutují to označili za "nejvážnější problém lidstva"To je bod 1.Bod 2.Za původně globální oteplování,nyní pro jistotu, změnu klimatu může člověk,svojí produkcí CO 2,a to zásadním způsobem.Vy to pro jistotu opravujete ,jak mi tady je otloukáno o hlavu, na více než 90% pravděpodobnost ,že za více než 50% změny může člověk.Z uvedených dvou tvrzení tedy logicky vyplývá,že bez vlivu člověka,nebo dokonce za neexistence uvedného druhu,když tedy bojujeme proti změně klimatu,zůstane klima neměnné.Tato tvrzení nepoužívám já.Tak tedy nepodsouvejte demagogii a nelogiku mě,když uvedené argumenty,o zásadním vlivu člověka na klimatické změny,tady používají zastánci katastrofického oteplování a změny klimatu.A ti se zároveň ohánějí vaším tvrzením a tvrzením IPCC.Zároveň zcela marginalisují ostatní vlivy.Slunce a ostatní vlivy jsou prý nedůležité,hlavní zločinec je CO 2.Ostatně podobnou debatu jsme ji vedli několikrát.A nemyslím,že byste trpěl takovou zapomětlivostí.Tu výrokovou demagogii opravdu nevedu já. |