https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-jak-snizit-emise-jezdit-pomaleji?ids%5Bx08fb7d87cb3ebcfb19280e0140e9919d%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Jak snížit emise? Jezdit pomaleji!

25.10.2006 09:15 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Pokud by se snížila nejvyšší povolená rychlost na silnicích na 70 mil za hodinu (zhruba 110 kilometrů v hodině), významně by poklesly emise oxidu uhličitého ze silniční dopravy. S odkazem na novou vědeckou studii o tom informuje britský deník Guardian.
 

Městský okruh Boulevard Périphériq v Paříži.
Podle britských vědců by dodržování maximální rychlosti 110 km/h ročně snížilo emise oxidu uhličitého přibližně o milion tun. Městský okruh Boulevard Périphériq v Paříži.
Foto: Hugo Charvát/EkoList
Dodržování maximální rychlosti 70 mil za hodinu by ročně snížilo emise oxidu uhličitého přibližně o milion tun, vypočítalo britské Centrum pro výzkum energie (UKERC). Pokud by se rychlost snížila až na 60 mil za hodinu, uspořily by se v Británii až dva miliony tun CO2 ročně, píše Guardian.

Podle Centra pro výzkum energie by omezení rychlosti na 70 mil za hodinu bylo efektivní z ekonomického hlediska a pravděpodobně by bylo i všeobecně kladně přijímané. Jillian Anableová z Centra pro dopravní politiku při Univerzitě Roberta Gordona v Aberdeenu, jedna z autorek studie, podle Guardianu řekla: „Zavedení rychlostních limitů by přineslo zlepšení životního prostředí, ale také by nám pomohlo uvědomit si realitu klimatických změn i to, že každý musíme učinit opatření.“

V červnu prohlásil britský ministr dopravy Douglas Alexander, že nižší limity pro rychlost na silnicích nebyly zahrnuty do vládních programů boje proti změnám klimatu, protože by se proti tomu veřejnost postavila. Mluvčí britské asociace AA Motoring Trust se domnívá, že by řidiče ke snížení rychlosti možná lépe přesvědčily jiné důvody, píše Guardian. „Řidiči budou jezdit efektivněji, když budou vědět, že tak ušetří peníze,“ řekl mluvčí a dodal, „Nevidím žádný důvod, proč by ředitelství dálnic nemohlo užívat své informační tabule k propagaci ekonomičtějšího ježdění.“

Podle článku Hilary Osborneové v deníku Guardian ze dne 23. 10. 2006


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Když A tak i B (podmínky) - 26. 10. 2006 - fyzik

Tato zpráva je stejná jako mnoho jiných, které vypíchnou jen závěr (A) a nedefinují podmínky (B),tj. u jakých aut s jakými motory, s jak těžkými náklady apod. Neměli by vědci udělat spíš studie jak konstruovat motory, či celá auta s menšími emisemi? A pak, bude ochota spotřebitelů taková auta kupovat a ochota výrobců taková auta vyrábět? Kdo je dnes ochoten jezdit v malém autě s malou spotřebou (např.Golfu), když ve více než 50% aut jede jen JEDEN člověk, který řídí kolos s váhou okolo 1,5 tuny!

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist