Guardian: Kam se skleníkovým plynem? Do skleníku!
Za nápadem takto využívat oxid uhličitý stojí dvě nizozemské firmy: Hoek Loos a Voker Wessels. Ty nyní chtějí svůj projekt rozšířit o další stovku skleníků. Oxid uhličitý totiž pomáhá rostlinám růst. Zvýší-li se ve skleníku jeho koncentrace na trojnásobek, rychleji probíhá fotosyntéza, zkrátí se doba růstu a produktivita se zvýší o 25 procent. Oxid uhličitý ze skleníků však nakonec končí v atmosféře, píše Guardian.
Dokud skleníky nezačaly využívat oxid uhličitý z rafinérie, vyráběly si jej spalováním zemního plynu. "Skleníky spotřebují na výrobu oxidu uhličitého ohromné množství zemního plynu. To samozřejmě není vůbec dobré pro životní prostředí," řekl podle Guardianu Jacob Limbeek, který spolu s Hansem Tiemeijerem na nápad přišel.
S odvoláním na časopis Nature Guardian uvádí, že tuna oxidu uhličitého dopraveného z rafinérie vyjde na 40 až 70 euro. To je zhruba poloviční cena oproti tomu, kolik stojí jeho výroba spalováním zemního plynu. Až bude na konci roku připojena další stovka skleníků, distribuční síť bude dodávat až 130 tun plynu za hodinu.
"Ve sklenících se samozřejmě sníží spotřeba zemního plynu," řekl Jacob Limbeek. Podle něj na tom ale díky evropskému systému obchodování s povolenkami zároveň vydělá i společnost Shell, která rafinérii vlastní. Oxid uhličitý, který produkuje, bude využit, a firma tak bude moci prodat své povolenky, napsal deník Guardian.
Podle článku Jamese Randersona v deníku Guardian ze dne 12. 8. 2006.
reklama