https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-kolonie-papuchalku-po-zahadnem-poklesu-opet-utesene-narusta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Kolonie papuchalků po záhadném poklesu opět utěšeně narůstá

19.8.2010 12:09 | PRAHA/FARNE ISLAND (Ecomonitor)
Největší anglická kolonie papuchalků ploskozobých úspěšně bojuje o přežití. A to díky moderní GPS technologii, píše deník Guardian. Po několika neradostných letech lze dnes konečně sledovat nárůst počtu hnízdících párů. Takový je aspoň hlavní závěr studie prováděné sdružením ochránců přírody National trust v oblasti Farne Island.
 

Papuchalk ploskozobý
V roce 2008 byl v oblasti Farne Island pětiletým pozorováním ornitologů potvrzen klesající trend stávající populace o 30 %
Foto: Henning Allmers/Wikimedia Commons

V roce 2008 byl v oblasti Farne Island pětiletým pozorováním ornitologů potvrzen klesající trend stávající populace o 30 %. Pokles se netýkal jen této největší kolonie, ale prakticky všech míst s výskytem hnízdících papuchalků po pobřeží celé Anglie. Místní terénní pracovníci za poslední dvě léta zaznamenali nárůst o 5 %, nicméně stále nedokázali vysvětlit příčiny poklesu z předloňských sčítání.

Aby bylo dosaženo kvalitní ochrany druhu, bylo rozhodnuto využít ke sledování pohybu v období hnízdění technologie satelitní navigace. Richard Bevan z univerzity v Newcastle použil 12 malých GPS vysílačů k monitorování pohybu papuchalků v oblasti Brownsmanova ostrova. Ukázalo se, že hlavní místa, kam se papuchalci vydávají za potravou, se nacházejí přibližně třicet kilometrů od pobřeží. Přitom se až doteď vědělo jen velmi málo o tom, jak papuchalci krmí svá mláďata, kde a jak pro ně shánějí potravu.

Dospělí papuchalci, aby nakrmili svá mláďata, podnikají cestu za lovem drobných rybek i několikrát denně. Hlavní potravou jsou jim především drobné ryby z čeledi smačkovitých, kterých někdy v zobáku nesou i 60. Pozorování papuchalků a jejich sčítání na Farne Island má v Anglii již šedesátiletou tradici.

David Steel z National trust prohlásil, že právě informace o tom, kam se papuchalci pro potravu vydávají, mohou pomoci lépe chránit stanoviště ptáků i celou jejich kolonii. Podle něho je zapotřebí vytvořit ochranou zónu zahrnující i místa s výskytem potravy papuchalků. „Když hledáte, kde navrhnout vhodné oblasti zvýšené ochrany nějakého druhu, musíte započítat místa, která jsou pro něj zdrojem obživy. Je načase začít chránit tyto oblasti,“ říká Steel.

Bevan doplnil, že v zimním období, které předchází rozmnožování, je obzvláště důležité, aby se samice dostaly do plné formy. Informace o rozložení míst, které jsou zdrojem potravy, budou skutečně využity ministerstvem životního prostředí při tvorbě návrhu mořských ochranných zón. „Návrh těchto oblastí přispěje k ochraně druhů ohrožených i běžných,“ dodává Bevan.

Podle zprávy Puffin colony recovers after mystery crash in numbers na serveru Guardian vydané 8. 7. 2010


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist