Guardian: Kvůli globálnímu oteplování absorbují rostliny méně oxidu uhličitého
Vědci z univerzity v Bristolu oznámili, že dříve nevysvětlený nárůst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je způsoben větším množstvím skleníkových plynů unikajících ze stromů, rostlin a půdy. Kvůli globálnímu oteplování vegetace pohlcuje méně uhlíku. Tento nárůst zhoršuje již tak dost neradostné předpovědi Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), který předminulý týden varoval, že už nezbývá ani deset let, aby se omezily emise a zabránilo se nejhorším dopadům globálního oteplování, píše Guardian.
V současné době pohlcuje životní prostředí zhruba polovinu antropogenních emisí, avšak mnoho vědců se obává, že s rostoucími teplotami se tento efekt bude zmenšovat. Měření koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší ukazuje od začátku tohoto století ostrý vzestup, ve čtyřech z posledních pěti let jsou koncentrace neobvykle vysoké. Tento nárůst ale nesleduje křivku rostoucích emisí ze spalování fosilních paliv, dá se vysvětlit jedině přírodními jevy, jako jsou požáry nebo El Niño, napsal deník.
Tým Wolfganga Knorra, který se na Bristolské univerzitě věnuje výzkumu klimatu, porovnal naměřené koncentrace oxidu uhličitého z let 2002-03 se simulacemi, jak se půda a rostliny chovají při rozdílných podmínkách. A zjistil, že další množství skleníkového plynu se mohlo do atmosféry dostat proto, že rostliny kvůli nebývalému suchu a teplu absorbovaly méně oxidu uhličitého, napsal deník Guardian.
Podle článku Davida Adama v deníku Guardian ze dne 11. 5. 2007
reklama
Online diskuse
Rastliny "pohlcujú" uhlík - 16. 5. 2007 - Františeknie z dlhej chvíle, ale preto, že ho potrebujú k tvorbe organických látok, z ktorých sa skladajú. Ak sa hmotnosť vegetácie nemení, nemôže sa meniť ani tempo "pohlcovania" uhlíka z atmosféry (vo forme oxidu uhličitého) z atmosféry. Tento mechanizmus teda nepredstavuje žiaden problém ani z pohľadu GO. Z pohľadu GO je závažná miera rozpustnosti CO2 vo vode v závislosti od jej teploty (s rastúcou teplotou rozpustnosť klesá). |