Guardian: Ledové kry možná pomáhají kompenzovat emise oxidu uhličitého
Ledové kry nesou živiny, které se s tím, jak led taje, dostávají daleko do moře. To zajišťuje potravu mořským ptákům, drobným bezobratlým živočichům, rybám a fytoplanktonu až do vzdálenosti přes tři kilometry okolo každé kry. Geochemik Timothy Shaw z univerzity v Jižní Karolíně, jeden z autorů nové studie, podle Guardianu řekl: "V Jižním oceánu chybí větší zdroj pevninského materiálu, protože sem neústí velké řeky. Ledové kry jsou vlastně takovými pohybujícími se ústími řek, které do oceánu distribuují pevninské živiny."
Fytoplankton poblíž ledových ker absorbuje oxid uhličitý z okolní vody, píše se ve studii. Z toho by mohly vyplývat důležité implikace pro výzkum klimatických změn, protože světový oceán by mohl absorbovat více oxidu uhličitého z atmosféry, než se původně předpokládalo. Na snímcích ze satelitu vědci napočítali více než 1 000 ledových ker na 11 000 kilometrech čtverečných ve Weddellově moři v Jižním oceánu. Odhadují, že ledové kry zvyšují ve Weddellově moři biologickou produktivitu až o 40 procent, uvádí deník.
Studie se zaměřila na dvě obrovské ledové kry. K výzkumu bočních ponořených stěn ker a okolní vody vědci používali malé dálkově řízené plavidlo, vybavené barevnou kamerou. Pomocí ní pak identifikovali a počítali organismy a sbírali vzorky, napsal Guardian.
Podle článku Hilary Osbornea v deníku Guardian ze dne 22. 6. 2007
reklama