Guardian: Lesy zhoršují klimatické změny
Johannes Feddema z Kansaské univerzity a jeho šest kolegů z amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry se věnovali výzkumu změn ve využívání krajiny (tzv. land use) - expanzi měst, mýcení lesů kvůli zemědělství a vysoušení mokřadů a jejich dopadu na změny klimatu v následujících sto letech. Potvrdili to, co mnozí ekologové předpovídají již desítky let, že destrukcí amazonských pralesů se lokální klima oteplí asi o 2°C. Je to proto, že stromy nasávají oxid uhličitý z atmosféry, ale pálením lesů se tento skleníkový plyn zase uvolňuje. Pak ale vědci začali zkoumat lesy v mírném pásmu a zjistili úplný opak.
Na simulacích se ukázalo, že přeměna severoamerických a evropských lesů a pastvin na zemědělskou půdu by mohla region ochladit a rušit účinek globálního oteplování o 25 - 50 procent. Je to proto, že zrající obilí a ostatní plodiny odrážejí více slunečního světla zpátky do vesmíru a uvolňují do vzduchu více vlhkosti, zatímco tmavé lesy světlo absorbují. Ken Caldeira z Carnegie Institution řekl Guardianu: "Doufali jsme, že zjistíme, že expandující lesy ve Spojených státech pomohou zpomalit globální oteplování. Lesy by však mohly změnu klimatu ještě zhoršit."
V červenci přišel tým vědců z univerzity v Newcastlu s tvrzením, že lesy nasávají vodu a uvolňují ji do atmosféry dvakrát rychleji než travnaté porosty a pole. V září evropští badatelé prokázali, že během horkého léta roku 2003 se uvolnila zpátky do atmosféry většina uhlíku absorbovaného lesy během předchozích čtyř let, což urychlilo globální oteplování a vyvolalo ještě větší vlny veder. Tato zjištění mohou bezpochyby rozčílit americké společnosti veřejných služeb sázející lesy jako kompenzaci k užívání fosilních paliv a ochránce přírody, kteří chtějí lesy chránit. Tým z Kansaské univerzity označil svou studii jako "první krok" v tomto směru, napsal Guardian.
Podle článku Tima Radforda v deníku Guardian ze dne 9. 12. 2005
reklama