https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-letecka-doprava-ohrozuje-biodiverzitu?ids%5Bx370f43a2b729909a3b333bae294d62b4%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Letecká doprava ohrožuje biodiverzitu

16.4.2007 09:53 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Letecká doprava se stává jednou z největších hrozeb pro biodiverzitu a zdraví lidí, napsal deník Guardian. Rozšiřuje totiž nepůvodní druhy a infekční choroby, oznámili minulý týden vědci.
 

Kabina letadla
Turistická třída na palubě letadla Boeing 777.
Foto: Hugo Charvát/EkoList
Letecká doprava po celém světě prudce roste. Za poslední tři roky stoupal počet pasažérů o osm procent ročně. Vůbec poprvé se tak spojují vzdálené a izolované ekosystémy a nebývale se šíří mikroorganismy a hmyz. Zavlečení hmyzu a mikroorganismů z jiných oblastí však může způsobit ekologickou katastrofu. Mnoho z nich totiž nemá v novém domově přirozené nepřátele, a tak prosperují na úkor původních druhů, které neměly dost času vyvinout si obranu, napsal Guardian.

Vědci z Oxfordské univerzity analyzovali záznamy o třech milionech plánovaných letů mezi 3 570 letišti po celém světě v době od května 2005 do dubna 2006 a určili nejfrekventovanější trasy. Ty potom položili na mapy globálního klimatu a vypočítali období v roce, kdy jsou v různých částech světa vhodné podmínky pro invazi nepůvodních druhů. Na základě toho vyznačili tzv. "invazivní ohniska", tedy destinace, které jsou v průběhu roku nejvíc ohroženy zavlečením cizích organismů.

Vědci tak zjistili, že největší nebezpečí hrozí v mnoha zemích mezi červnem a srpnem, kdy má mnoho regionů podobné klimatické podmínky a zároveň cestuje mnoho lidí. Bližší zkoumání odhalilo trasy, na kterých je nejvyšší riziko přenosu organismů mezi vzdálenými zeměmi. V lednu jsou rizikové trasy z východní Číny a Japonska do Evropy, zatímco v červenci to samé platí pro trasy na východní pobřeží Jižní Ameriky. Analýzy rovněž prokázaly, že i izolované Havajské ostrovy jsou několik měsíců v roce ohroženy lety z různých částí světa, podle ročního období jde o lety z východní Asie, Střední Ameriky a z Karibiku. Velmi ohroženy jsou Spojené státy, protože mají mnoho různých typů podnebí i letišť, napsal deník Guardian.

Podle článku Iana Sampla v deníku Guardian ze dne 11. 4. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

nevidím to tak dramaticky - 17. 4. 2007 - nicka

Drobný hmyz i mikroorganismy se dokážou efektivně šířit na vzdálenost mnoha tisíc kilometrů i bez lidské pomoci. Ty druhy, které jsou nějak na lidi vázané a nejspíše s nimi cestují v letadlech, se už dávno po světě rozšířily. Navíc na založení nové populace je zapotřebí větší počet jedinců. Pokud se zavlečené druhy dostanou do normálně oživených biotopů, nemají velkou šanci se uchytit. Významnější než letecká doprava lidí je určitě letecká, lodní i další přeprava různých materiálů a surovin, kde spíše může být zavlečeno větší množství jedinců jednoho druhu. U drobných druhů hmyzu (dvoukřídlí, mšice ap.) je nesrovnatelně účinnější přenos větrem, kdy jednorázově mohou být zaneseny na nové místo řádově i milióny jedinců. U větších hůře létajících druhů (brouci, ploštice ap.) může být letecká doprava z hlediska jejich rozšíření mimo původní areál významnější.
Reálně však zpravidla nepůjde o poškození biodiverzity na nových územích, spíše to biodiverzitu zvýší. Podíl expanzivních druhů mezi zavlečenými je poměrně malý. I když se příležitostně mohou silně rozmnožit (většina zavlečených druhů vymizí, než je vůbec zaregistrována), neznamená to, že jakýkoli původní druh vyhubí. Myslím, že takové případy by se velmi obtížně hledaly. Pravděpodobnější je částečné zmenšení populace původních druhů (lokálně někdy velmi výrazné, avšak stěží v celém areálu druhu) a i to spíše dočasně.
Asi jediný dobře doložený případ vyhubení místních druhů souvisí s historickou expanzí člověka.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist