Guardian: Nedostatek vody by se měl brát stejně vážně jako klimatické změny
Profesor Sachs na konferenci v Dillí podle deníku řekl, že svět jednoduše nemá "žádné další řeky, ze kterých by se dala brát voda". "V roce 2050 bude na Zemi devět miliard lidí. Ale již dnes jsou Indie a Čína schopny uživit své populace jen díky tomu, že spotřebovávají vodu neudržitelným způsobem. To nadále nebude možné," dodal.
V šedesátých letech minulého století začala Asie transformovat zemědělství. Množství zavlažované zemědělské půdy se od té doby ztrojnásobilo, avšak mnoho států dosáhlo limitů vodních zdrojů. "Ganga a Žlutá řeka již netečou, příčinou jsou naplaveniny a masivní odebírání vody," řekl podle Guardianu profesor Sachs. Podotkl také, že mechanismus vysychání vodních zdrojů není dosud úplně objasněn. "Měli bychom se o vodu zajímat zrovna tak, jako se staráme o změny klimatu," řekl Sachs.
Britská vláda se snaží přesvědčit Indii, aby přijala čistší technologie. Indické úřady však stále argumentují potřebou zrychlit růst, boj proti klimatickým změnám pak berou jako brzdu ekonomiky, napsal deník.
Podle článku Randeepa Rameshe v deníku Guardian ze dne 22. 1. 2006
reklama
Online diskuse
no a místo šetření s vodou rozšíříme pole abychom pěstovali biopaliva - 27. 1. 2007 - míša mývalNeřežou pod námi "ekologové" větev, aby získali obnovitelnou energii? Větev se obnoví, ale už bez nás |