Guardian: Největší emise z elektráren mají Australané
Australany v žebříčku následují obyvatelé Spojených států s devíti tunami na osobu a rok. Britové jsou se svými 3,5 tunami devátí, Číňané - silně kritizovaní za rychlý vývoj svých uhelných elektráren - produkují pouze dvě tuny ročně a Indové jen půl tuny na osobu. Tyto údaje sestavil americký think-tank Centrum pro globální rozvoj. Dále zjistil, že téměř šestina všech elektráren na světě je ve Spojených státech a produkuje skoro 25 procent celkových emisí oxidu uhličitého.
Tato analýza vyvedla australskou vládu z míry, uvádí Guardian. Austrálii čekají 24. listopadu všeobecné volby a změna klimatu je jedním z hlavních volebních témat, protože premiér John Howard vytrvale odmítal podepsat Kjótský protokol. Argumentoval tím, že by došlo k poškození australské ekonomiky, která z velké většiny závisí na energii z uhelných elektráren. Data překvapila i v tom, že v absolutních číslech již neprodukují nejvíce oxidu uhličitého bohaté země, ale rychle rostoucí ekonomiky s obrovskými uhelnými elektrárnami. Pět z nejvíce znečišťujících společností je v Číně a tři ve Spojených státech.
"Vysoké emise Spojených států jsou částečně důsledkem vysokého životního standardu, ale odrážejí také rozdíly v přístupech vlád. Evropané s porovnatelnými životními standardy totiž při výrobě elektřiny produkují méně než polovinu oxidu uhličitého co Američané," podle Guardianu řekla Nancy Birdsallová, jedna z autorů zprávy. Elektrárny jsou nejkoncentrovanějším zdrojem skleníkových plynů. Analýza zjistila, že nejhorší elektrárnou na světě je Taichung v tchajwanském městě Lung-Ching produkující 41,3 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Pro porovnání nejhorší britská elektrárna v Selby v hrabství Severní York, která produkuje ročně 23,7 milionů tun, je ve světě až třiadvacátá (žebříček naleznete zde).
Spojené státy produkují 2,79 miliardy tun oxidu uhličitého ročně, Čína jen o málo méně - 2,7 miliardy. Následuje Rusko s 661 miliony tun, Indie s 583 miliony tun, Japonsko se 400 miliony tun a Německo s 356 miliony tun. Austrálie vyprodukuje 226 milionů tun, Jihoafrická republika 222 milionů tun, Británie 212 milionů tun a Jižní Korea 185 milionů tun, uvedl deník Guardian.
Podle článku Johna Vidala v deníku Guardian ze dne 16. 11. 2007
reklama