https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-nejvetsi-emise-z-elektraren-maji-australane?ids%5Bxcb416ab9e31010e6332e0f839254ca1a%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Největší emise z elektráren mají Australané

21.11.2007 08:09 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Rozpočítají-li se emise skleníkových plynů z elektráren na obyvatele, dopadnou nejhůř Australané, napsal deník Guardian. Každý obyvatel nejmenšího kontinentu tak za rok "vyprodukuje" téměř 11 tun oxidu uhličitého z elektráren.
 

Australany v žebříčku následují obyvatelé Spojených států s devíti tunami na osobu a rok. Britové jsou se svými 3,5 tunami devátí, Číňané - silně kritizovaní za rychlý vývoj svých uhelných elektráren - produkují pouze dvě tuny ročně a Indové jen půl tuny na osobu. Tyto údaje sestavil americký think-tank Centrum pro globální rozvoj. Dále zjistil, že téměř šestina všech elektráren na světě je ve Spojených státech a produkuje skoro 25 procent celkových emisí oxidu uhličitého.

Tato analýza vyvedla australskou vládu z míry, uvádí Guardian. Austrálii čekají 24. listopadu všeobecné volby a změna klimatu je jedním z hlavních volebních témat, protože premiér John Howard vytrvale odmítal podepsat Kjótský protokol. Argumentoval tím, že by došlo k poškození australské ekonomiky, která z velké většiny závisí na energii z uhelných elektráren. Data překvapila i v tom, že v absolutních číslech již neprodukují nejvíce oxidu uhličitého bohaté země, ale rychle rostoucí ekonomiky s obrovskými uhelnými elektrárnami. Pět z nejvíce znečišťujících společností je v Číně a tři ve Spojených státech.

"Vysoké emise Spojených států jsou částečně důsledkem vysokého životního standardu, ale odrážejí také rozdíly v přístupech vlád. Evropané s porovnatelnými životními standardy totiž při výrobě elektřiny produkují méně než polovinu oxidu uhličitého co Američané," podle Guardianu řekla Nancy Birdsallová, jedna z autorů zprávy. Elektrárny jsou nejkoncentrovanějším zdrojem skleníkových plynů. Analýza zjistila, že nejhorší elektrárnou na světě je Taichung v tchajwanském městě Lung-Ching produkující 41,3 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Pro porovnání nejhorší britská elektrárna v Selby v hrabství Severní York, která produkuje ročně 23,7 milionů tun, je ve světě až třiadvacátá (žebříček naleznete zde).

Spojené státy produkují 2,79 miliardy tun oxidu uhličitého ročně, Čína jen o málo méně - 2,7 miliardy. Následuje Rusko s 661 miliony tun, Indie s 583 miliony tun, Japonsko se 400 miliony tun a Německo s 356 miliony tun. Austrálie vyprodukuje 226 milionů tun, Jihoafrická republika 222 milionů tun, Británie 212 milionů tun a Jižní Korea 185 milionů tun, uvedl deník Guardian.

Podle článku Johna Vidala v deníku Guardian ze dne 16. 11. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Chybí přímý odkaz - 21. 11. 2007 - Honza

Ocenil bych přímý odkaz na danou statistiku (CO2/os.). Ty stránky jsou strašně zmatené ..
Díky
** Honza

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist